اخبار > اجرای مقام‌هایی با تنبور خراسانی در پیش‌همایش فارابی


اجرای مقام‌هایی با تنبور خراسانی در پیش‌همایش فارابی

 

سعید سروراحمدی و حبیب حبیبی‌فرد، مقام‌هایی در اولین پیش‌همایش بازخوانی آرای موسیقایی فارابی اجرا کردند.

سعید سروراحمدی و حبیب حبیبی‌فرد، مقام‌هایی در اولین پیش‌همایش بازخوانی آرای موسیقایی فارابی اجرا کردند.
به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، اولین پیش‌همایش «بازخوانی آرای موسیقایی فارابی» با عنوان «تنبور خراسانی» به دبیری علمی علی بیانی، با حضور پیشکسوتان عرصه موسیقی و همچنین علاقه‌مندان این حوزه برگزار شد.
در این پیش‌همایش عبدالمجید کیانی، رئیس گروه تخصصی موسیقی فرهنگستان هنر، علی بیانی و بابک خضرایی، از اعضای گروه موسیقی فرهنگستان هنر، به روایت دیدگاه فارابی از منظر موسیقی پرداختند. سپس سعید سروراحمدی، نوازنده برجسته دوتار، به همراه خوانندگی حبیب حبیبی‌فرد، مقام‌هایی از موسیقی تربت‌جام اجرا کردند.
موسیقی تربت‌جام بخش اعظمی از موسیقی خراسان را تشکیل می‌دهد و موسیقی خراسان از کهن‌ترین و غنی‌ترین موسیقی‌های مناطق ایران است. ابونصر فارابی، دانشمند و فیلسوف ایرانی، در کتاب معروف و بزرگ خود (موسیقی‌الکبیر)، باب مفصّلی درباره تنبور بزرگ خراسان دارد. موسیقی تربت‌جام دارای تقسیم‌بندی‌هایی متعدد از نظر موسیقایی است. در بخش موسیقی دوتار می‌توان به مقام‌های با کلام و آوازی، و مقام‌های بدون کلام و سازی اشاره کرد. موسیقی آوازی که در آن خواننده، دوتار را همراهی می‌کند به دو دسته راه‌خوانی و داستان‌خوانی و به عبارت دیگر دوبیتی‌خوانی و غزل تقسیم می‌شود. در قسمت سازی مقام‌ها به چند دسته حماسی و عرفانی تقسیم می‌شوند.
این اجرای زیبا در اولین پیش‌همایش، عصر سه‌شنبه 19 آذر 1398، در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨ - ٢٢:٤٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج