اخبار > شکسته‌نویسی بر دیوارهای آسمان


شکسته‌نویسی بر دیوارهای آسمان

 

نشست و نمایشگاه شکسته‌نویسان معاصر ایران در مجموعه فرهنگی و هنری آسمان برپا شد.

نشست و نمایشگاه شکسته‌نویسان معاصر ایران در مجموعه فرهنگی و هنری آسمان برپا شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، در آستانه برگزاری هفته خوش‌نویسی (19 مهرماه)، به همت انجمن خوش‌نویسان ایران و با همکاری معاونت فرهنگی و هنری فرهنگستان هنر، آیین افتتاحیه نمایشگاه شکسته‌نویسان معاصر ایران، روز جمعه 5 مهرماه 1398 ساعت ۱۶، با حضور استاد غلامحسین امیرخانی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، سجاد محمد یارزاده، سرپرست معاونت فرهنگی‌هنری فرهنگستان هنر، سیدمجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای عالی، شورای ارزشیابی و مدیران اجرایی انجمن خوش‌نویسان و جمع کثیری از استادان، هنرمندان و هنرجویان برگزار شد.

سرپرست معاونت فرهنگی و هنری فرهنگستان هنر در این مراسم، بر ضرورت توجه به سرمایه‌های فرهنگی و هنری کشور و مؤلفه‌های سرمایه فرهنگی  و حمایت از بخش‌های خصوصی در راستای اصل ۴۴ برنامه توسعه و بر تبادل تجارب موفق انجمن خوش‌نویسان ایران به‌عنوان بخش خصوصی مؤثر، بدون نیاز به منابع مالی دولتی تأکید کرد.

استاد غلامحسین امیرخانی، چهره ماندگار خوش‌نویسی و رئیس انجمن خوش‌نویسان ایران نیز در سخنرانی خود در آیین افتتاحیه نمایشگاه شکسته‌نویسان ایران، به جایگاه ویژه خط شکسته نستعلیق و تاریخچه این خط اشاره کرد و از زحمات استادان معاصر برای احیای مجدد این خط در سال‌های اخیر یاد کرد.

در ادامه این آیین، استاد یدالله کابلی خوانساری، عضو شورای ارزشیابی انجمن خوش‌نویسان ایران، ساختار خطوط و شکل زیبا و دلکش حروف در خط شکسته را از امتیازات این خط برشمرد و با اشاره به اهمیت حمایت از این خط برای ارتقای هنر در کشور، بر ضرورت برگزاری نمایشگاه‌های خط شکسته در ایام مختلف سال تأکید کرد. وی از هنر به‌عنوان پر پرواز برای تعالی و عروج اندیشه‌های والا و گوهرهای درونی انسان یاد کرد و گفت: خوش‌نویسی در میان انواع رشته‌های هنری، از این لحاظ جایگاهی ممتاز دارد.

در حاشیه این مراسم، تعدادی از کتب نفیس خوش‌نویسی از جمله کتاب نصایح خواجه عبدالله انصاری به خط میرعماد الحسنی قزوینی (خوش‌نویس شهیر عصر صفوی)، و کتاب مرقع مینا، مجموعه‌ای از قطعات خوش‌نویسی نفیس به خط میرعماد و چند تن از شاگردانش، و همچنین دو قطعه از میرعلی هروی به علاقه‌مندان عرضه ‌شد.

نمایشگاه شکسته‌نویسان معاصر ایران از ۵ تا ۱۲ مهرماه ۱۳۹۸ از ساعت ۱۰ تا ۱۶، در مجموعه فرهنگی و هنری آسمانِ فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. در این نمایشگاه 150 اثر از استادان و هنرمندان ممتاز خط شکسته در نمایشگاه بزرگ شکسته‌نویسان ایران در معرض دید عموم قرار گرفته است.

گفتنی است آیین افتتاحیه هفته خوش‌نویسی، نوزدهم مهرماه جاری در محل مجموعه فرهنگی و هنری آسمان برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٦ مهر ١٣٩٨ - ١٤:١١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج