اخبار > «نویافته‌های هنر مانـوی در چین و ژاپن» بررسي مي‌شوند


«نویافته‌های هنر مانـوی در چین و ژاپن» بررسي مي‌شوند

 

نشست تخصصي «نویافته‌های هنر مانـوی در چین و ژاپن» روز شنبه 16 بهمن ماه در پژوهشكده هنر برگزار مي‌شود.

نشست تخصصي «نویافته‌های هنر مانـوی در چین و ژاپن» روز شنبه 16 بهمن ماه در پژوهشكده هنر برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر به نقل از پژوهشكده هنر، در این نشست تخصصی که به همت گروه هنر شرق اين پژوهشکده برگزار می‌شود، محمد شکری فومشی استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب و سونیا میرزایی کارشناس ارشد ارتباط تصوير دانشگاه آزاد اسلامی سخنرانی مي‌كنند.

«نویافته‌های هنر مانـوی در چین و ژاپن» شامل، تندیس‌ها، دست‌نبشته‌ها (نظم و نثر)، عمارت‌ها (آرامگاه و معابد)، کتیبه‌ها، نقاشی دیواری، نقش‌برجسته‌ها، اشیاء (ظروف، زیورآلات، مهر) و طومارنگاره‌های ابریشمین هستند. این آثار توسط مانویان جنوب چین خلق شده‌اند و برخی از آن‌ها از لحاظ تاریخی به دودمان سونگ (宋Sòng) و تانگ (唐Táng) بازمی‌گردند. آثاری که نمایشگر بُن‌مایه‌های اصلی مانوی در بطن مذهب مردم چین هستند، مذهبی که حاکی از جذب عناصر متنوعی از دائویی، بودائی و ادیان بومی است و در این میراث ـ با اصول مانوی ـ ادغام شده‌اند. این میراث بزرگ و مهم درجنوب شرقی چین، موزه‌ها و مجموعه‌های ژاپن و یک موزه‌ در آمریکا کشف شده‌اند؛ میراثی که بر غنای دانش ما از علومی چون زبان‌شناسی، نسخه‌شناسی، باستان‌شناسی، معماری و تاریخ هنر می‌افزایند. هدف از این سخنرانی، که نخستین گزارش کامل در این زمینه است، معرفی نویافته‌های هنری این مجموعة بزرگ به زبان فارسی است.

نشست «نویافته‌های هنر مانـوی در چین و ژاپن» روز شنبه ۱۶ بهمن ماه، ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰، در محل پژوهشکده هنر به نشانی:‌ خیابان ولی عصر(عج)، بالاتر از خیابان امام خمینی(ره)، نبش کوچه شهید حسن سخنور، پلاک ۲۹ برگزار می‌شود.

حضور در این نشست برای تمامي علاقه‌مندان آزاد است.

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٥ - ٠٩:٣٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج