تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > «تنگنای آسمان...»، رئالیسم اکسپرسیونیستی را بر دیوارهای جهان بالا برد


«تنگنای آسمان...»، رئالیسم اکسپرسیونیستی را بر دیوارهای جهان بالا برد

 

رئالیسم اکسپرسیونیستی در نمایشگاه «تنگنای آسمان...»، به نمایش درآمد.

 رئالیسم اکسپرسیونیستی در نمایشگاه «تنگنای آسمان...»، به نمایش درآمد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، این نمایشگاه که به همت مرکز هنرپژوهی نقش جهان آثار فاطمه‌راهیل قوامی را به نمایش گذاشته است، روز پنجشنبه 24 آبان ساعت 15 با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان هنر نقاشی، در نگارخانه جهان گشایش یافت.

نمایشگاه «تنگنای آسمان...»، شامل 33 اثر در تکنیک‌های رنگ روغن و مدادرنگی روی بوم و مقواست؛ همچنین قوامی در طراحی‌ها، تکنیک مدادکنته و ذغال روی کاغذ را به کار گرفته است.

رئالیسم، به معنای اصالت واقعیت خارجی و واقع‌گرایی، شیوه‌ای است که در آن هنرمند اشیاء و موجودات را آن گونه که هستند، بازنمایی می‌کند و اکسپرسیونیسم به سبکی گفته می‌شود که در آن درون‌گرایی و بیان احساسات و عواطف درونی هنرمند، هدف خلق اثر هنری است. به بیانی دیگر در آثار اکسپرسیونیسم، روح، حس و بیان بسیار پررنگ است.  در رئالیسم اکسپرسیونیستی، که سبک به کار گرفته شده در کارهای راهیل قوامی است، ترکیبی از دو سبک رئالیسم و اکسپرسیونیسم را نظر می‌کنیم که مخاطب نمی‌تواند به آنها به چشم یک صحنه بازنمایی شدۀ تنها نگاه کند. در واقع بازنمایی آن چیزی است که در جهان بیرون واقع شده و بیان و تاثیر اکسپرسیونیستی نیز به آن اضافه شده است.

هنرمند نمایشگاه «تنگنای آسمان...»، پارچه‌های بوم و کلاف لازم برای خلق اثر هنری را خود تهیه می‌کند. او درباره شیوه به کارگیری پارچه در آثارش می‌گوید: «پارچه خام را در متراژ بالا تهیه می‌کنم و روی آن را لایه‌های متعدد جسو (ماده‌ای که روی پارچه زده می‌شود تا پارچه را آماده کار کند) می‌زنم.»

قوامی درباره اجرای کارهایش می‌گوید: «برای کلاف، چوب‌هایی با اندازه‌های مشخص را از بازار چوب تهیه می‌کنم، اما آن را نمی‌سازم؛ بلکه اول روی پارچه بوم که هنوز نصب نشده یک مرحله از نقاشی را می‌کشم و سپس برای اندازه کلاف بوم تصمیم می‌گیرم. هر نقاشی خانه خودش را می‌خواهد و من از قبل خانه و قاب آماده‌ای را به آن تحمیل نمی‌کنم. با این وجود، سرزمین خانه را می‌شناسم و می‌دانم کجا بنایش کنم.»

او که از سال 1375 به طور جدی به عرصه هنر نقاشی پا گذاشته، سال‌هاست که به تدریس نقاشی مشغول است و خلق اثر هنری مطلوب را تنها منوط به خود هنرمند می‌داند. او در این باره گفت: «خویشتن درونی و وجودی هر انسان است که از طریق آن با هستی ارتباط می‌گیرد و آن را معنا می‌کند و به خویشتن وجودی و خالص خود باز می‌گردد؛ خویشتنی که اصل وجودی اوست و فقط به واسطه آن است که می‌تواند کار هنری به معنای دقیق هنری انجام دهد. در واقع، کار هنری نوعی لایه‌برداری از خویشتن است.»

فاطمه‌راهیل قوامی، نقاش، پژوهشگر و دانشجوی دکتری پژوهش‌هنر، تاکنون در نمایشگاه‌های متعدد گروهی و انفرادی آثار خود را در معرض دید علاقه‌مندان نقاشی قرارداده‌ است. این هنرمند، فعالیت‌های بسیاری از جمله همکاری با سازمان سمت، به عنوان مشاورگروه هنر، را در کارنامه هنری و پژوهشی خود دارد.

نمایشگاه نقاشی «تنگنای آسمان...»، تا 15 آذرماه همه روزه به جز جمعه‌ها از ساعت 10 تا 18، به نشانی خيابان ولي‌عصر (عج)، بالاتر از خيابان شهيد بهشتي، ضلع جنوب غربي بوستان ساعي، شماره‌ 2169‌، میزبان علاقه‌مندان هنرهای تجسمی خواهد بود.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧ - ١١:١٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.