تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > صبا از «نقاشي و تصاويرمعماري مهندس موسوي»، « هنر قرقيزستان» و «گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران»پرده گشود


صبا از «نقاشي و تصاويرمعماري مهندس موسوي»، « هنر قرقيزستان» و «گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران»پرده گشود

 

با حضور ميرحسين موسوي، رياست فرهنگستان هنر و جمع كثيري از استادان، هنرمندان و انبوه جمعيت مشتاق، از سه رخداد هنري شامل نمايشگاه «مروري بر آثار نقاشي و تصاوير معماري مير حسين موسوي»،‌ نمايشگاه «نقاشان نوگراي قرقيزستان» و نمايشگاه و كارگاه‌هاي «گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران» كه هريك در نوع خود اتفاقي تازه و منحصر به فرد به شمار مي‌رود، در مؤسسه فرهنگي-هنري صبا پرده برداري شد.

 با حضور ميرحسين موسوي، رياست فرهنگستان هنر و جمع كثيري از استادان، هنرمندان و انبوه جمعيت مشتاق، از سه رخداد هنري شامل نمايشگاه «مروري بر آثار نقاشي و تصاوير معماري مير حسين موسوي»،‌ نمايشگاه «نقاشان نوگراي قرقيزستان» و نمايشگاه و كارگاه‌هاي «گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران» كه هريك در نوع خود اتفاقي تازه و منحصر به فرد به شمار مي‌رود، در مؤسسه فرهنگي-هنري صبا پرده برداري شد.


به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي-هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، روز گذشته در اين مجموعه و در ميان انبوه جمعيت علاقه‌مند و مشتاق، هنرمندان، مسئولان و چهره‌هاي فرهنگي-هنري كشور از جمله ميرحسين موسوي، استاد احمد اسفندياري، مصطفي گودرزي، عبدالمجید حسینی راد، حبيب اله صادقي، محمد احصائي،‌ رضا بانگيز، حسين محجوبي، بهمن نامور مطلق، حبيب اله آيت اللهي، ابراهيم جعفري،‌ محمود عزيزي، جلال شباهنگي، منصوره حسيني ، ايران درودي ، حسين خسروجردي، ايرج اسكندري، محمد علي ترقي جاه و ... از سه نمايشگاه به‌طور هم‌زمان پرده برداري شد.‌

در گالري‌هاي خيال، نمايشگاه نقاشي‌هاي مهندس ميرحسين موسوي و تصاوير معماري‌هاي وي، از چند دهه پيش تاكنون، كه توسط كامران عدل عكاسي شده است خود نمايي مي‌كند. اين نمايشگاه كه شامل 130 اثر از تصاوير معماري و 80 اثر نقاشي اين هنرمند است، در 8 سال اخير ارائه شده است. در بخش نقاشي، ما شاهد روايتي از حضور پيگير و پر كار اين هنرمند در عالم هنر و يافتن شيوه و نگاهي جديد در نقاشي هستيم. شيوه‌اي كه با بهره از نشانه‌شناسي خاصي كه ريشه در باورها و الگوهاي تاريخ، سنت و فرهنگ اين قوم دارد، فرصت خوبي براي مروري تازه بر آثار اين هنرمند است. آثاري كه مي‌توان در آن به مكاشفه سالكانه نقش‌ها، به شهود رويا گون خط و حجم و فرم‌هاي روبه تعالي در آفاق روئيتي هنرمندانه و با زيبايي شناسي شرقي و شاعرانه‌اي راه يافت. آثاري كه هم رنگ و بوي خاطره‌هاي ازلي دارد و هم نگاهي به فضاهاي مدرن و تجربه‌هاي نوگرايانه و نوين.

در بخش ديگر، تصاوير معماري‌هاي بناهاي شركت آب اصفهان،‌ كانون توحيد، مسجد سلمان فارسي نهاد رياست جمهوري،‌ بقعه شهداي هفتاد و دوتن در بهشت زهرا، كانون توحيد،‌ ساختمان مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام و دانشگاه شاهد كه همه از آثار اين هنرمند است، ارائه شده است.

نگارخانه آينه اين مؤسسه نيز، نمايشگاه «گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران»، كه شامل مجموعه‌اي نفيس و نادر با بيش از چهارصد اثر نفيس، از هنرهاي سنتي آئيني و قومي ايران در طول يك امتداد چندصد ساله، از عصر تيموري، زنديه، صفويه و قاجاريه است، را به نمايش گذاشته. در اين نمايشگاه شاهد تنوع چشمگيري از اشياء‌ ظروف، پرده‌ها، ‌جواهرات انگشترها و ‌تابلو فرش‌ها هستيم. در ضمن اين نمايشگاه همچنين نقاشي‌هاي منحصر به فرد، از «ميرزا ابراهيم خان نقاش باشي» و سياه قلم‌هاي بديع و ناديده استاد «مصورالملكي اصفهاني» را پيش روي هنر دوستان قرار مي‌دهد. يكي از نگين‌هاي زيباي هنر ايران، دري است منقش به 64 مجلس از شاهنامه، متعلق به «ميرزا آقا امامي»، هنرمند بزرگ دوران قاجار، كه براي نخستين بار در اين نمايشگاه به جلوه و درخشش در آمده است. همراه با اين نمايشگاه، كارگاه‌هاي تخصصي در هجده رشته، چون مليله دوزي، قطاعي،‌ رنگرزي، صحافي، گيوه دوزي، چاقو سازي،‌ مهره سازي، ‌قلمدان سازي و... باحضور استادان بازمانده و صاحب نام اين هنرهاي بومي، از اقصا نقاط ايران و همچنين نمايش فيلم‌هاي مستند از سينماگران مشهوري چون خسرو سينايي تقوايي، اصلاني و... برپا شده است.

در نگارخانه لرزاده نيز، نمايشگاهي از آثار «هنرمندان نوگراي نقاشي قرقيزستان» برگزار مي‌شود، كه در ادامه سلسله نمايشگاه‌هاي هنرمندان نوگراي حوزه‌هاي تمدن‌هاي هم‌جوار با ايران، پس از گرجستان و آذربايجان برگزار شده است. در اين نمايشگاه نقاشي‌هاي رنگ و روغن هنرمندان اين كشور را در گرايش‌هاي مدرن، مشاهده مي‌كنيم.

گفتني است اين سه نمايشگاه تا 16 دي، همه روزه از 10 صبح لغايت 7 عصر، ميزبان عموم علاقه‌مندان است.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٧ آذر ١٣٨٦ - ٠٩:٥٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.