• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > بزرگداشت استاد محمدمهدی هراتی در فرهنگستان هنر


بزرگداشت استاد محمدمهدی هراتی در فرهنگستان هنر

 

مراسم بزرگداشت استاد محمدمهدی هراتی، عضو گروه هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر، به همراه نمایشگاهی از آثار ایشان و خانواده‌شان، در بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، علیرضا اسماعیلی، دبیر این فرهنگستان، به همراه محمدعلی رجبی، رئیس گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر، و مهدی مکی‌نژاد، عضو هیئت‌علمی این فرهنگستان، به عیادت استاد محمدمهدی هراتی رفتند.

در این دیدار، ضمن بازدید از آثار هنری استاد هراتی و خانواده‌شان، قرار شد در مراسم بزرگداشتی که برای ایشان در فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد نمایشگاهی نیز از آثار هنری این هنرمند و برخی از اعضای خانواده‌شان در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا برپا شود.

محمدمهدی هراتی در سال 1321 در شهر قوچان دیده به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در قوچان و مشهد به پایان رساند و سپس در تهران وارد دانشگاه شد و درجه دکتری در نقاشی و هنرهای سنّتی را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب کرد. پس از تدریس هنر و ریاضی در روستاهای مرزی خراسان، وارد انستیتوی هنری تهران شد و از آن پس در محضر استادان صاحب‌نام ایران شاگردی کرد. سپس خود صاحب تألیف و تدوین آثار بی‌شماری در عرصه هنر شد.

او 45 سال است که نقاشی می‌کند و بیش از سی جلد کتاب در زمینه آموزش هنر و پژوهش‌های هنری تألیف کرده و بیش از چهل مقاله در مجامع هنری و علمی و مجلات ارائه کرده است. او علاوه بر زمینه‌های ادبی و تاریخی و قرآنی، در زمینه‌های هنرهای ایرانی و اسلامی، نظیر طراحی، نقاشی سیاه‌قلم، رنگ روغن، آبرنگ، قطاعی و لایه‌چینی، نگارگری، رنگ‌سازی سنّتی، نقاشی روی چوب و قلمدان، نقاشی روی شیشه، سرامیک و چرم، نقاشی با رنگ‌های لعابی روی کاشی و سرامیک، خوش‌نویسی خطوط کهن، آثاری ماندنی ارائه کرده است که هشت تابلو از آنها در موزه آستان قدس رضوی مشهد نگهداری می‌شود.

هراتی همچنین در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی بی‌شماری شرکت کرده و توانسته است جوایز متعددی به خود اختصاص دهد که از آن جمله میتوان به «جایزه اولین نمایشگاه بین‌المللی سمعی و بصری جهانی در تهران، سال 1350»، «جایزه دوم وزارت آموزش‌وپرورش در دومین نمایشگاه سمعی و بصری کشور در تهران، سال 1351»، «جایزه بهترین پژوهشگر هنرهای ایرانی دوسالانه گرافیک ایران ـ موزه هنرهای معاصر، سال 1373»، «لوح تقدیر و جایزه ویژه ریاست‌جمهوری برای تألیف سه جلد کتاب درباره هنرهای قرآنی و ارائه آثار»، و « لوح تقدیر و جایزه نخست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سال 1377» اشاره کرد.

استاد هراتی هم‌اکنون عضو گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر است. 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٠ دی ١٤٠١ - ٠٨:٣٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;