آرم فرهنگستان هنر
اخبار > سبک‌شناسی خوش‌نویسی دوره قاجار تجدید چاپ شد


سبک‌شناسی خوش‌نویسی دوره قاجار تجدید چاپ شد

مؤسسه متنِ فرهنگستان هنر كتاب سبک‌شناسی خوش‌نویسی دوره قاجار تأليف عليرضا هاشمي‌نژاد را با ویراست جدید تجدید چاپ کرد.
 
 

مؤسسه متنِ فرهنگستان هنر كتاب سبک‌شناسی خوش‌نویسی دوره قاجار تأليف عليرضا هاشمي‌نژاد را با ویراست جدید تجدید چاپ کرد.

به گزارش روابط‌عمومي فرهنگستان هنر، مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري (متن) كتاب سبک‌شناسی خوش‌نویسی دوره قاجار تأليف عليرضا هاشمي‌نژاد را با ویراست جدید تجدید چاپ کرد.

در این كتاب، تحلیل بر پایه تعریفی ویژه از سبک در خوش‌نویسی انجام می‌پذیرد که بر اساس آن، تولد سبک بر اثر پیروی از اصولی مشخص به‌وسیله تعدادی از هنرمندان در یک دوره است. پایه نظری تعریف فوق این است که شیوه متعلق به یک هنرمند است و معمولاً اگر شیوه هنرمند قابلیت تبدیل به سبک را داشته باشد، پیروانی می‌یابد و ممکن است تبدیل به سبک شود و مراد از سبک‌شناسی بررسی، نقد و تحلیل ویژگی‌های مشترک یا شاخصه‌های قطعی در آثار هنرمندان آن سبکِ مشخص است. بنابراین، شناخت و تحلیل بیشتر تغییرات شکلی در اندازه حروف، نحوه ترکیب، کرسی و نحوه اتصالات در قالب‌های مختلف یک قلم، بر اساس شاخصه‌های قطعی و مورد توافق ایجاد می‌شود و نیز لازم است که این ویژگی‌ها از پیوندی درونی و ارتباطی اندام‌وار برخوردار باشند. در سبک‌شناسی خوش‌نویسی، قلم‌های گوناگون جداگانه مورد تحلیل قرار می‌گیرند؛ هرچند می‌توان کلیت حیات خوش‌نویسی یک دوره را نیز بر اساس تحولات سبکی در آن دوره بررسی کرد. در این کتاب، همچنین بنا به ضرورت، ضمن تعریف اصطلاحات «خوش‌نویسی»، «سبک‌شناسی خوش‌نویسی» و «زییایی‌شناسی خوش‌نویسی» دیدگاه‌های مؤلف در تحولات تاریخی خطوط نسخ، نستعلیق و شکسته‌نستعلیق ارائه شده است.

كتاب سبک‌شناسی خوش‌نویسی دوره قاجار را مؤسسه متن در شمارگان 500 نسخه و با قيمت 150هزار تومان منتشر کرده است و علاقه‌مندان برای تهیه آن می‌توانند به به وبگاه این مؤسسه، به نشانی https://matnpub.ir، و یا کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به تقاطع خیابان طالقانی، شماره 1550، مراجعه کنند.

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ٧ ارديبهشت ١٤٠١ - ١٦:٣٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;