• چهارشنبه ٠٣ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > مردی از جنس سینما، معماری و مدیریت


مردی از جنس سینما، معماری و مدیریت

 

به مناسبت زادروز سیدمحمد بهشتی‌شیرازی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر

به مناسبت زادروز سیدمحمد بهشتی‌شیرازی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر

 

سیدمحمد بهشتی‌شیرازی را می‌توان از معدود مدیران فرهنگی دانست که علاوه بر توانمندی و ورزیدگی در مدیریت، هنرشناس نیز هست. در سوابق مدیریتی این «عضو پیوسته فرهنگستان هنر» و «عضو شورای عالی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری»، «مدیریت جشنواره فیلم فجر»، «مدیریت عامل بنیاد سینمایی فارابی»، «ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری» و «ریاست کمیته ملی ایکوم ایران» به چشم می‌خورد.

 

البته این عناوین تنها گوشه‌ای از زحمات این مدیر فرهنگی کشور را نشان می‌دهد و ذکر همه عناوین مدیریتی وی مجالی مجزا می‌طلبد.

 

رئیس گروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر «عضو هیئت‌مؤسس خانه سینما» و «عضو هیئت‌امنای موزه موسیقی» از بدو تأسیس آنها بوده و این امر نشان می‌دهد تا چه اندازه فرهنگ و هنر کشور دغدغه وی بوده است؛ مردی که به گفته خودش، از تمام سال‌های کاری‌اش لذت برده است.

 

دبیر اول جامعه مهندسان معمار در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵، که از زاویه نگاه اصحابان فرهنگ و رسانه از مجربان و متعهدان و از همه مهم‌تر، متخصصان عرصه فرهنگ و هنر به حساب می‌آید، مقاله‌هایی چون «مهندس ایرانی»، «معنا و ماهیت موزه»، «غزل باغ ایرانی»، «جهان باغ ایرانی» و «نقش آب در حیات ایران‌زمین» را نوشته و همچنین، کتاب‌های مسجد ایرانی، مکان معراج مؤمنین؛ فرهنگ‌نامه معماری ایران در مراجع فارسی: اصطلاحات و مفاهیم؛ داستان تهران؛ شیخ بهایی و توپ‌مروارید؛ احیای طهران و مجموعه یادداشت‌های کوتاه (در سه جلد)؛ را به رشته تحریر درآورده است. او در اصل، با این آثار ارزشمند خود، موضع و دغدغه‌های فرهنگی خود را، در قالب نظریه و پژوهش، عیان کرده است.

بهشتی دستی هم بر فیلم‌نامه‌نویسی داشته و فیلم‌نامه «آن سوی مه» (۱۳۶۴) و طرح اولیه داستان فیلم «چمدان» (۱۳۶۵) ردپای او در سینما را نشان می‌دهد. صد البته، حضور او در سطح اول مدیریت کلان و در نهادهای مختلف سینمایی نشان می‌دهد که او سینما را به‌عنوان یک ابزار کارآمد فرهنگی می‌شناسد و تصمیمات سینمایی وی در زمان مدیریتش گواه این ادعاست.

سیدمحمد بهشتی‌شیرازی زاده هشتم اسفند 1330 است. برای این مرد خستگی‌ناپذیر عرصه فرهنگ و هنر، بهروزی و تندرستی آرزومندیم.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٨ اسفند ١٤٠٠ - ٠٩:٣٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;