• دوشنبه ٢٥ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > رييس كميته پژوهش‌موسيقي مقامي فرهنگستان هنرمعرفي شد


رييس كميته پژوهش‌موسيقي مقامي فرهنگستان هنرمعرفي شد

 

طي حكمي از سوي معاون پژوهشي فرهنگستان هنر، بهمن كاظمي رييس كميته پژوهش ‌موسيقي مقامي و نواحي اين فرهنگستان شد.

 به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر وظيفه دارد با سياست‌گذاري ملي و با همكاري نهادهاي مرتبط امكان ارتقاي جايگاه فرهنگي، علمي و اقتصادي كشور را در عرصه هنر، به ويژه پژوهش و انديشة هنري فراهم آورد. اين معاونت براي دستيابي به چنين هدفي حلقه‌هاي پژوهشي و فكري مرتبط با هنر را تشكيل داده است. موسيقي مقامي و نواحي به عنوان بخش مهمي از ميراث شفاهي، در واقع آينه‌اي تمام نما از زندگي مردم هر ناحيه محسوب مي‌شود كه نياز به پژوهش و برنامه ريزي در جهت حفظ و اشاعه آن احساس مي‌شود. به همين منظور، بهمن كاظمي به عنوان رييس كميته پژوهش موسيقي مقامي و نواحي فرهنگستان هنر منصوب شد.


بهمن كاظمي متولد 1345 از شهر كرمانشاه است . وي دكتري خود را در رشته سياست و حكومت از دانشگاه UMP مالزي اخذ كرده. بهمن كاظمي عضويت در شوراي پژوهش موسيقي سازمان صدا و سيما و تدريس موسيقي بومي ايران در دانشكده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز را در كارنامه فعاليت‌هاي خود دارد . وي از سال 1377 تا 1389 به صورت ميداني در حوزه موسيقي و فرهنگ كشورهايي چون آذربايجان، تاجيكستان ، تركمنستان ، هند ، چين و مالزي پژوهش كرده است. نشر كتاب‌هايي چون هويت ملي در ترانه‌هاي اقوام ايراني، مقدمه‌اي بر قانونمندي آواز، گردآوري يك‌هزار ساعت آرشيو تصويري از فرهنگ و موسيقي اقوام تالش ، تركمن ، آذري ، عرب ، كرد، بلوچ، و لر به عنوان اصلي‌ترين مرجع شناخت موسيقي اقوام نيز از جمله كار‌هاي وي به شمار مي‌رود. او برنده مقاله «حقوق كودكان » برگزيده يونيسف در سال 1997 و پژوهشگر نمونه سازمان صدا و سيما در حوزه موسيقي در سال 1382 است.

بهمن كاظمي در حال حاضر آثاري چون موسيقي قوم كرد، موسيقي قوم تالش، موسيقي ايلام و تحليل و مباني آواز ايراني را توسط موسسه (متن) فرهنگستان هنر، در دست انتشار دارد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٣٠ آذر ١٣٨٩ - ١٠:٠٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;