اخبار > داستان طراحي ضريح امام حسين(ع) از زبان فرشچيان


داستان طراحي ضريح امام حسين(ع) از زبان فرشچيان

استاد محمود فرشچيان در گفتگو با خبرنگار فرهنگستان هنر از حال و هواي ساخت ضريح مطهر حضرت اباعبدالله‌الحسين (ع) سخن گفت.
 
 


استاد محمود فرشچيان، در گفتگو با خبرنگار فرهنگستان هنر با اشاره به اينكه هيچ آرزوي محقق نشده اي ندارد، درباره ساخت ضريح امام حسين(ع) گفت: « اصلاً آرزوي هنري نرسيده ندارم و به تمام آرزوهاي هنري‌ام رسيده‌ام و بيش از آنكه خودم فكر مي‌كردم و استحقاقش را داشتم در هنر برايم پيش آمد. مثل همين طراحي ضريح مطهر حضرت ابا عبدالله (ع) كه به تازگي به اتمام رسيده. حدود 5 سال پيش، نامه‌اي از طرف هيئت امناي قم در مورد ضريح حضرت به دست من رسيد. كه اولين نامه‌اي بود كه در اين زمينه براي كسي فرستاده مي‌شد. من 6 ماه بدون هيچ چشم داشتي، 6 عدد طرح تهيه كردم و برايشان فرستادم كه همه متنوع بودند و به ديگر ضريح‌هاي اماكن مقدس شبيه نبودند و هنر صد در صد ايراني در آن‌ها رعايت شده بود كه سرانجام پس از فراز و فرودهايي تحقق پيدا كرد.»

استاد فرشچيان در خصوص حال و هواي خود هنگام طراحي ضريح حضرت امام حسين (ع) نيز افزود:« باور كنيد، اصلاً خودم نبودم و نمي‌توانم براي كسي بگويم. يك حالت خلسه و بيخودي و فراموشي بود كه از خودم گسسته مي‌شدم و خدا را شكر مي‌كنم كه اين اتفاق برايم افتاد.»

ضريح  مطهر اباعبدالله الحسين (ع) به زودي جايگزين ضريح  قبلي در كربلاي معلي خواهد شد.

متن كامل گزارش حضور در منزل استاد فرشچيان را اينجــــــا مطالعه فرماييد.
زمان انتشار: دوشنبه ١٣ آذر ١٣٩١ - ٠٧:١٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1392/02/21 11:59
0
0
روح پدرش شاد...
کاربر مهمان
1391/09/24 0:47
0
0
هر که در عشق علی گم می شود/ آفتاب چشم مردم می شود. با سلام. از محضر آسمانی میراث بهشت، حسین بن علی.ع. عاجزانه می خواهم که خورشید وجود آفتاب چشم مردم ایران، استاد محمود فرشچیان را همواره گرم و تابان بدارد و سفر عاشقانه کربلا را روزی سفره زندگی معنوی ما قرار بدهد. آمین
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;