• پنج شنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > پیام تبریک رئیس گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر در پی ثبت پرونده
«برنامه ملی پاسداری از هنر سنّتی خوش‌نویسی در ایران»


پیام تبریک رئیس گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر در پی ثبت پرونده
«برنامه ملی پاسداری از هنر سنّتی خوش‌نویسی در ایران»

 

محمدعلی رجبی، رئیس گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر، در پیامی، ثبت جهانی پرونده «برنامه ملی پاسداری از هنر سنّتی خوش‌نو‌یسی در ایران» در فهرست میراث جهانی یونسکو را تبریک گفت.

پیام تبریک رئیس گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر در پی ثبت پرونده «برنامه ملی پاسداری از هنر سنّتی خوش‌نویسی در ایران»

محمدعلی رجبی، رئیس گروه تخصصی هنرهای سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر، در یادداشتی، ثبت جهانی پرونده «برنامه ملی پاسداری از هنر سنّتی خوش‌نو‌یسی در ایران» در فهرست میراث جهانی یونسکو را تبریک گفت.

 

به گزارش روابط‍‌عمومی فرهنگستان هنر، متن این پیام بدین شرح است:

 

هوالبدیع

خط و خوش‌نویسی یکی از مواریث گران‌بهای حوزه علم و معرفت و تداوم‌یافته میراثی از سالکان اهل طریق حق و حقیقت است. برای خط نیکو شرافت قائل شده‌اند، چراکه پیامبر اسلام (ص) فرمودند: «الخط الحسن یزید الحق وضحا»، یعنی خط زیبا حقیقت را آشکار‌تر می‌کند. رابطه خوش‌نویسی و حقیقت مبیّن روح پاک انسان در نسبت با حقیقت است. و چه نیکو گفته‌اند که «خط خوش، زبان دست، سفیر دل و ودیعه‌گاه اسرار، دریافتگاه اخبار و نگاهبان آثار است». این نعمت دست نمی‌دهد مگر به تصفیه دل از زنگارها، و مشق عاشقانه در این طریق؛ تا از صفای دل، خط صاحب شأن شود و به مقام آشکارگی حقیقت رسد. 

داند آن کس که آشنای دل است               که صفای خط از صفای دل است

پاسداری از میراث خط و خوش‌نویسی ایران حفاظت از هویت عرفانی و اخلاقی و اوج تمدن والای اسلامی ملت ماست. این میراث ملی، که با ترک آرام و خواب هنرجویان دل‌داده به فرهنگ معنوی، از جوانی تا مقام استادی، ادامه می‌یابد، مشقی برای خودسازی و دوری از انانیت‌های نفسانی است. آنچه زیبایی خط را در انظار عالمیان چشم‌گیر کرده و سیر تحول این زیبایی را از شکست خط و گذشت از کنج به دور کشانده تا مسیری تعالی از مُلک تا ملکوت ادامه یابد حاصل پاکی درون و سیر در مراتب سلوک و رنج مقدس در تبعیت از استادان و پیران معنوی است؛ چنان‌که گفته‌اند:

   خط‌نوشتن شعار پاکان است               هرزه‌گشتن نه کار پاکان است

توجه سازمان جهانی یونسکو به این هنر شریف نشان درک عالمیان نسبت به جلوه‌ای از جلوات تمدن اسلامی ایران است و باید به سالکان این طریق تبریک بگوییم و دعاگوی قلم‌های پاکشان باشیم.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١١ دی ١٤٠٠ - ١٠:٥٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;