اخبار > استاد ابوالفضل نظم پرور به ديار باقي شتافت


استاد ابوالفضل نظم پرور به ديار باقي شتافت

استاد «ابوالفضل نظم‌پرور»، استاد پيش‌كسوت در صنعت چاقو سازي و قلمتراش ايران در سن 85 سالگي به ديار باقي شتافت.
 
 

 

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، به مناسبت درگذشت اين هنرمند پيش‌كسوت،« گروه هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر» پيام تسليتي منتشر كرد.

در اين پيام آمده است:« اينك گنجينه‌اي از گنج‌هاي فرهنگمان به ديار حق شتافت. آن كه سختي فولاد را با گرماي دمادم آتش عشق و اشتياق به ابزاري مبدل مي‌كرد كه در خدمت هنر و فرهنگ ايران زمين قرار گيرد، در ميان ما نيست. حال زماني است كه استاد خطاط نگران قلم تراش كهنه‌اي باشد كه بي‌ترديد همتايي نمي‌تواند براي آن بيابد. «ابوالفضل نظم‌پرور» صنعتگري است كه با سال‌ها كار و تجربه در كنار هنرمندان خطاط براي اثري ناب تلاش كرده است. قلمتراش‌هاي استاد با امضاي او بي‌شك گنجينه‌اي است كه در تاريخ هنري ما به يادگار خواهد ماند. براي آن مرحوم طلب مغفرت و براي خانواده‌اش صبري جميل از درگاه ايزد توانا خواستاريم. روحش شاد.»

پيكر اين استاد گرانقدر روز چهارشنبه، ساعت 9 بامداد از مقابل تالار وحدت تشييع مي‌شود.

ابوالفضل نظم‏ پرور در سال‏ 1305 در زنجان چشم به جهان‏ گشود. از بيست سالگی صنعت‏ چاقوسازی را نزد استاد فتحعلی‏ زنجانی آموخت و در مدت دو سال در اين فن استاد شد. در بيست و پنج‏ سالگی به تهران مهاجرت کرد و نخستين قلمتراش سفارشی را برای‏ مرحوم كيميا قلم ساخت كه موجب شهرت وي شد. نظم‌پرور از جمله استاداني بود كه در «نخستين همايش گنجينه‌هاي هنر فراموش شده ايران» در فرهنگستان هنر تقدير شد.

زمان انتشار: سه شنبه ١٣ دی ١٣٩٠ - ١١:١٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;