• دوشنبه ٠٤ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > گروه فيلم و سينماي فرهنگستان هنر بيانيه صادر ميكند


در پي اكران فيلم «300» در سينماهاي جهان
گروه فيلم و سينماي فرهنگستان هنر بيانيه صادر ميكند

 

گروه فيلم و سينماي فرهنگستان هنر در تدارك تنظيم بيانيه اي اعتراض آميز در ارتباط با توليد و پخش فيلم سينمايي "300" به علت توهين و تحريف ميراث كهن فرهنگي و تاريخي ايران است تا آن را براي دبير كل يونسكو ارسال كند.

گروه فيلم و سينماي فرهنگستان هنر در تدارك تنظيم بيانيه اي اعتراض آميز در ارتباط با توليد و پخش فيلم سينمايي "300" به علت توهين و تحريف ميراث كهن فرهنگي و تاريخي ايران است تا آن را براي دبير كل يونسكو ارسال كند.

بنا به گزارش روابط عمومي معاونت هنري و بين الملل فرهنگستان هنر در بيانيه اين گروه فيلم و سينماي فرهنگستان موضوع تهيه و پخش فيلم "300" با توجه به سه محور مرتبط با يونسكو مورد اعتراض قرار گرفنه و از دبير كل اين سازمان خواسته شده است تا با حساسيت نسبت به اقدامات تخريبي كه از سوي هاليوود در قبال ميراث و ارزشهاي تاريخي و تمدني ايران زمين كه يكي از پر شكوهترين فرهنگها و تمدنهاي كهن جهان به حساب مي آيد واكنش نشان دهد.

در اين بيانيه تاكيد شده است كه سازمان علمي و فرهنگي ملل متحد (يونسكو) بنا به وظبفه نسبت به حفظ و حراست از ميراث ارزشمند فرهنگها و تمدنهاي بشري مسئول است و از سويي نبايد نسبت به تنزل مقام هنر و سينما به دست سياست بازان براي تحقير ملتها و تشديد اختلاف و برخورد بين فرهنگها و تمدنها با استفاده از ابزار و سرمايه هاليوود بي تفاوت باشد.

به نظر اعضاي گروه فيلم و سينماي فرهنگستان هنر در حالي كه يونسكو در مقاطع مختلف به حق نسبت به تهديد آثار، اسناد و بناهاي تاريخي متعلق به فرهنگ و تمدن ملل و اقوام و تخريب آنها واكنش نشان داده است انتظار مي رود تا از تحقير و تخريب هويت تاريخي در قالب فيلم و سينما كه به علت تاثيرگذاري گسترده منجر به آثار سوء فرهنگي و اجتماعي در ابعاد بين المللي ميشود جلوگيري كند، زيرا اهميت آن كمتر از تخريب بناها و آثار ارزشمند مرتبط با ميراث تمدني ملل و اقوام نيست.

در اين بيانيه همچنين به اصحاب و اهالي فرهنگ و هنر كشورهاي جهان نسبت به آلوده شدن ساحت هنر و سينما به اغراض سياسي و تبديل شدن آن به وسيله اي براي تشديد سلطه طلبيهاي مخل تعامل سازنده و مسالمت آميز بين فرهنگها و تمدنها هشدار داده شده است.

اعضاي گروه تخصصي فيلم و سينماي فرهنگستان هنر عبارتند از: سيدمحمد بهشتي، داريوش مهرجويي، محمد مهدي حيدريان، سيف الله داد، منوچهر طياب، مجيد مجيدي، محمدعلي حسين نژاد، مجتبي راعي، مهدي ارگاني، محمدعلي نجفي يادآوري مي شود كه متن نهايي بيانيه با اعضاي گروه به زبانهاي انگليسي و فرانسه ترجمه شده و براي دبيركل يونسكو ارسال شده است.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٦ اسفند ١٣٨٥ - ١١:٣١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;