• چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > استاد حسين لرزاده پس از 98 سال زندگی پرتلاش دارفانی را وداع گفت


استاد حسين لرزاده پس از 98 سال زندگی پرتلاش دارفانی را وداع گفت

 

ستاد حاج حسين لرزاده ، استاد معماري سنتي اسلامي – ايراني پس از 98 سال زندگي پرتلاش دارفاني را وداع گفت.

 استاد حاج حسين لرزاده ، استاد معماري سنتي اسلامي – ايراني پس از 98 سال زندگي پرتلاش دارفاني را وداع گفت.


به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر استاد لرزاده ، عضو پيوستة فرهنگستان هنر در گروه هنرهاي سنتي ، صبح روز سه‌شنبه 24 شهريور ، پس از سالها بيماري و ضعف جسماني درگذشت.

وي در سال 1285 هـ.ش در تهران پا به عرصة وجود نهاد. پدر ايشان ، استاد محمد لرزاده ، از معماران به نام دورة ‌اتابك و همكار حاج حسن صنيع‌الديوان بود. استاد حسين لرزاده ابتدا چندي نزد ميرزا حسن به مكتب رفت و سپس به مدرسه‌اي فرستاده شد و استعدادهاي وي از همان زمان نمايان شد. او پس از اتمام دورة دبيرستان به مدرسة كمال‌الملك رفت و مجسمه‌سازي آموخت و سپس در محضر درس سيد محمدتقي نقاش باشي به تحصيل علم پرداخت. از اين مرحوم ، كار بر روي 842 مسجد ، ساخت صحن ابا عبدا... در كربلا ، طراحي و ساخت سردر ايراني براي بانك شاهي واقع در توپخانه – بانك تجارت كنوني – شركت در ساخت آرامگاه فردوسي در طوس و ... به يادگار مانده است.

گفتني است مراسم تشييع پيكر آن مرحوم ، ساعت 30/8 صبح چهارشنبه 25/6/83 از مقابل منزل ايشان واقع در خيابان شريعتي ، پائين‌ تر از بهارشيراز ،‌كوچه سخن ، پلاك 488 به سمت آرامگاه ابدي مرحوم انجام خواهد شد.

روابط عمومي فرهنگستان هنر اين ضايعه را به جامعة هنري كشور تسليت مي‌گويد و براي بازماندگان آن مرحوم آرزوي صبر و طول عمر را از خداوند متعال خواستار است.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٤ شهريور ١٣٨٣ - ١٠:٥٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;