• چهارشنبه ٠٣ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > جشنواره موسيقي ذكر و ذاكرين برگزار مي‌شود


در استقبال از همايش بين‌المللي صفي‌الدين ارموى
جشنواره موسيقي ذكر و ذاكرين برگزار مي‌شود

 

چهاردهمين جشنواره موسيقي ذكر و ذاكرين در استقبال از همايش بين‌المللي صفي الدين ارموي بغدادي از تاريخ 24 تا 25 ارديبهت ماه با حضور بيست گروه از هنرمندان موسيقي نواحي مختلف ايران برگزار مي‌شود.

 چهاردهمين جشنواره موسيقي ذكر و ذاكرين در استقبال از همايش بين‌المللي صفي الدين ارموي بغدادي از تاريخ 24 تا 25 ارديبهشت ماه با حضور بيست گروه از هنرمندان موسيقي نواحي مختلف ايران برگزار مي‌شود.


به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر ، در اين جشنواره كه در قالب تك‌نوازي ، دو نوازي و گروه نوازي با مضامين مذهبي و آييني برگزار مي‌شود هنرمنداني همچون فرج عليپور (لرستان) ، نورمحمد دُرپور (تربت جام) ، عاشيق حسن اسكندري (آذربايجان شرقي) ،‌گروه « پيرپتر » از سيستان و بلوچستان به سرپرستي خليفه محمد بليده و ... حضور خواهند داشت.

در اين جشنواره كه با همكاري انجمن موسيقي ايران ، حوزه هنري كردستان و بنياد رودكي در پارك ملت شهر سنندج برگزار خواهد شد ؛ فرهنگستان هنر به منظور معرفي يكي از شخصيتها و تئوريسين‌هاي موسيقي جهان اسلام كه قرار است همايش آن در پاييز برگزار شود همكاري و مشاركت دارد.

گفتني است صفي‌الدين ارموي بغدادي ،‌نظريه پرداز برزگ موسيقي و آهنگ ساز و موسيقي دان ايراني الاصل است كه خاندانش از شهر اروميه بوده اند ولي خود او در شهر بغداد زاده شده است.

مهم‌ترين آثار او در موسيقي دو كتاب الادوار و رساله الشرق الشرقيه است كه هر دو كتاب به زبان فرانسوي ترجمه و چاپ شده است. صفي الدين دو نوع ساز زهي به نامه‌هاي نزهت و مغني را نيز اختراع كرد.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٨٢ - ١٢:٥٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;