• پنج شنبه ٣١ خرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > مكي نژاد : هنرهاي ملي و بومي كشور با سرعت برق آسايي در حال نابودي است


در آستانه برگزاري دومين گردهمايي گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران عنوان شد
مكي نژاد : هنرهاي ملي و بومي كشور با سرعت برق آسايي در حال نابودي است

 

دومين گردهمايي «گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران» آذر ماه امسال برگزار خواهد شد.

 دومين گردهمايي «گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران» آذر ماه امسال برگزار خواهد شد.


به گزارش روابط عمومي دومين گردهمايي گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران، مهدي مكي‌نژاد، دبيرعلمي اين گردهمايي، درباره ضرورت برگزاري دومين گردهمايي، اظهار داشت: «متأسفانه طيف وسيعي از هنرهاي ملي و بومي كشورمان با سرعت برق آسايي در حال اضمحلال و نابودي است و مي‌بايست براي ثبت، ضبط و نگهداري اين‌گونه هنرها تلاش كرد. تحقيقات علمي و كارشناسي در اين زمينه و همچنين شناساندن اين هنرها به همراه نوآوري و عرضه مناسب، يكي از راه‌هاي برون رفت از اين وضعيت بد و نا مناسب است.»

مهدي مكي‌نژاد در پاسخ به اين ‌پرسش كه اين گردهمايي در برگيرنده چه هنرهايي است، گفت: « طيف وسيعي از هنرهاي ايراني از جمله هنرهاي صناعي، هنرهاي آئيني، موسيقي، نمايش و ... كه به مرور زمان يا از بين رفته اند يا در حال فراموشي و نابودي هستند.»

دبيرعلمي گردهمايي در خصوص مقالات ارسالي به دبيرخانه همايش گفت: «در اين گردهمايي حدود يكصد و ده مقاله به دبيرخانه ارسال شده است. از اين تعداد، حدود ده مقاله توسط دبيرخانه همايش به استادان و پژوهشگران هنرهاي سنتي سفارش داده شده تا تحقيقات علمي كامل و جامعي در اين زمينه صورت گيرد. از ميان مقالات ارسال شده در نهايت هشتاد مقاله مورد پذيرش قرار گرفته و در اين گردهمايي ارائه خواهد شد.»

مكي نژاد در پاسخ به اين‌سئوال كه آيا ميهمانان خارجي نيز در اين گردهمايي حضور دارند گفت: «در نخستين گردهمايي ما به خارج از مرزهاي ايران هم فراخوان ارسال كرده بوديم؛ اما در اين گردهمايي فراخوان‌ها جنبه داخلي داشت و اين گردهمايي تنها شامل مقالات داخل كشور است.»

وي در پاسخ به اينكه آيا كتابي مختص به گردهمايي به چاپ خواهد رسيد، گفت: «در حال حاضر حدود شش تا هشت پژوهش به صورت كتاب در حال چاپ است. در عين حال كتاب اصل مقالات مربوط به نخستين گردهمايي، در دو جلد به چاپ خواهد رسيد. اين كتاب به لحاظ محتواي تحقيقاتي، بي‌نظير بوده ودر اين گردهمايي به علاقه‌مندان، عرضه خواهد شد. در ضمن خلاصه مقالات اين دوره نيز در دست انتشار است.»

دبير گردهمايي در پاسخ به اينكه آيا اين گردهمايي استمرار خواهد يافت، ‌گفت: «بنا به دلايلي كه ذكر شد، فرهنگستان هنر يك برنامه ده ساله را پيش بيني كرده و اين گردهمايي هر دو سال يكبار برگزار خواهد شد تا بسياري از اين هنرها شناسايي و معرفي شوند.»

مهدي مكي نژاد در پايان افزود: «در طول همايش برنامه‌هاي متنوعي همچون اجراي موسيقي، برپايي نمايشگاه و كارگاه هنر هاي از ياد رفته برپا خواهد بود.»

گردهمايي گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران روزهاي 23 و 24 آذر ماه در تهران برگزار خواهد شد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٠ آذر ١٣٨٨ - ٠٨:٥٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;