• يکشنبه ٠٢ مهر ١٤٠٢
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > پيام تسليت فرهنگستان هنر به مناسبت درگذشت استاد علي مطيع هنرمند برجسته نسل دوم نگارگري


پيام تسليت فرهنگستان هنر به مناسبت درگذشت استاد علي مطيع هنرمند برجسته نسل دوم نگارگري

 

گروه هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر، به مناسبت درگذشت استاد علي مطيع، استاد نگارگر، پيام تسليتي صادر كرد.

گروه هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر، به مناسبت درگذشت استاد علي مطيع، استاد نگارگر، پيام تسليتي صادر كرد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در متن اين پيام كه هم زمان با هفتمين روز درگذشت اين استاد گرانقدر صادر شده است، آمده:

جامعة هنر نگارگري ايران امروز در غم از دست دادن استاد برجسته و پيش‌كسوت، مرحوم علي مطيع، هنرمندان به ويژه نگارگران ايران را داغدار كرده است.

استاد علي مطيع از هنرمندان برجستة نسل دوم نگارگري ايران بود. وي در سال 1295 خورشيدي در تهران پا به دنيا نهاد. او به دليل علاقه‌اي كه به هنر داشت، وارد مدرسة صنايع قديمه شد. در آنجا به سبب عشق وافر به كار و هنر نگارگري، مورد توجه استاد هادي تجويدي قرار گرفت. ايشان در سال 1324 موفق به كسب ليسانس مينياتور شد و سال 1326 مدال درجه يك نمايشگاه جهاني بروكسل را از آن خود كرد.

در ادامه اين پيام آمده است وي داراي درجه يك هنر نگارگري ايران بود و يكي از نگارگراني بود كه علاوه بر حفظ اصول، مباني و شيوه‌ها و تكنيك‌هاي حاكم بر هنر نگارگري اصيل ايراني، با تحولات شگرف و ابداعات بديع در هنر نگارگري ايران در شناخت، معرفي و دوام اين هنر، سهم بسزايي داشت.

جامعه هنري، متاثر است از اينكه استادي را از دست داده كه بسياري را براي جامعه هنر ايراني پرورش داد. ايشان آثار ارزشمند هنري بسياري را به موزه‌هاي داخل كشور، همچون موزة هنرهاي ملي ايران و موزة هنرهاي معاصر تهران روانه كرد كه امروز، آذين بخش موزه‌هاي كشور است.

استاد مطيع با تأسي به ادبيات و فرهنگ و هنر ايران و مفاهيم معنوي هنر اسلامي به خوبي توانست گنجينه استثنايي از آثار ارزشمند خود را به جهان هنر عرضه كند. در عين حال ايشان از مكتب هرات و تبريز بسيار تأثير گرفت. تحولي را كه وي در مكتب نگارگري ايران ايجاد كرد و نام «مكتب ايران شهر» را بر آن گذاشت، در تاريخ هنر ايران، زبان زد عالم و خاص است.

فرهنگستان هنر فقدان اين هنرمند فقيد را به خانواده مكرم ايشان و جامعة‌ هنرمندان به ويژه هنرمندان نگارگر،‌ تسليت عرض مي‌كند و براي آن مرحوم از خداي منان علو درجات را خواستار است.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٩ مرداد ١٣٨٧ - ١٢:٠٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;