• چهارشنبه ٠٣ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > «سودای قطاعی» در تالار فرشچیان رونمایی شد


«سودای قطاعی» در تالار فرشچیان رونمایی شد

 

نمایشگاه «سودای قطاعی» با ارائه 35 اثر از «سید رضا خضرایی» هنرمند خوشنویس در صبا گشایش یافت.

نمایشگاه «سودای قطاعی» با ارائه 35 اثر از «سید رضا خضرایی» هنرمند خوشنویس در صبا گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنر، در این مراسم که عصر دوشنبه 10 اردیبهشت در نگارخانه «استاد فرشچیان» صبا برگزار شد، شمار زیادی از اهالی هنر و فرهنگ از جمله، استاد علی شیرازی چهره صاحب سبک خوشنویسی ایران، استاد شهبازی، مهندس قربانی، لوءلویی، و استاد گلاب زاده رییس مرکز کرمان شناسی حضور داشتند.

در گشایش این نمایشگاه ابتدا پیام صوتی استاد «آیدین آغداشلو» برای حاضران پخش شد که او در این پیام نمایشگاه سودای قطاعی را نمونه‌ای از آثار نفیس و طراز اول هنر قطاعی شمرد و گفت: باید صدای این هنر و این هنرمند شنیده شود و بی‌اجر نماند و از جامعه و مخاطبان خود، پاسخ بگیرد و این پاسخ در راه است؛ چه از جانب من که یک تماشاگر ساده‌ام و چه از طرف مردم ما که این هنر شریف بی‌نظیر را بیشتر خواهند شناخت و به ظرایف و زیبایی‌های آن پی خواهند برد.

در ادامه سیدرضا خضرایی هنرمندی که سالهاست به احیای این هنر اصیل و از یادرفتۀ ایرانی مشغول است با اشاره به عدم حضور استاد آغداشلو که قبلا در برنامه‌های افتتاحیه اعلام و اطلاع رسانی شده بود از کسالت و انتقال ایشان به بیمارستان- ساعاتی پیش از افتتاح نمایشگاه- و از بهبودی حال ایشان خبر داد. وی سپس به شمه‌ای از روش کار و شیوه انتخاب آثار برای این نمایشگاه اشاره کرد و در پایان خاطرنشان کرد: این همه توان من است نه همه بضاعت و قابلیت هنر قطاعی.

در «سودای قطاعی» آثاری از این هنرمند در قطاعی گوهرهایی ماندگار از تاریخ خوشنویسی ایران و آثار سرآمدان آن به نمایش درآمده است.

از ویژگی‌های این نمایشگاه، نمایش ابزارها و وسایل مربوط به این هنر قدیمی و پر ظرافت ایرانی است. در طبقه اول، آلات کیمیاگری، قاشق و همزن مفرغ با بیش از 2000 سال قدمت، در طبقه دوم، ابزارهایی از جمله پیه سوز 2000 ساله، سریشم ساخته شده از پوست و استخوان حیوانات، عینک طلای قطاعی متعلق به دوره قاجار، قلمدان خاتم معرق کاری شده متعلق به دوره زندیه، سنگ مهره، قلمدان سفارشی موسوم به «حسینعلی» از عصر قاجار، انواع قیچی از دوره صفویه و قاجار، و در طبقه سوم، ابزار کار هنرمند و یک نمونه کار نیمه تمام و در حال ساخت به نمایش درآمده است.

«سودای قطاعی» با ارائه آثاري كه حاصل4 سال تلاش و تمرکز «سیدرضا خضرایی» بر احیا و اشاعه هنری که 700 سال در تاریخ هنری ایران سابقه دارد و امروز رو به فراموشی است، تا 18 اردیبهشت همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت 10 تا 18 میزبان و پذیرای عموم علاقه‌مندان میراث هنرهای فاخر و اصیل ایرانی خواهد بود.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٧ - ٠٨:٢٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;