آرم فرهنگستان هنر
دوره جدید /سال ششم / شماره 37/ بهار 1400

<#f:1242/>


سفیر هنر/ نشریه خبری فرهنگستان هنر

دوره جدید/ سال ششم/ شماره 37/ بهار 1400

زیر نظر اداره کل روابط عمومی

صاحب‌امتیاز: فرهنگستان هنر

سردبیر: زهرا مهاجری

هیئت تحریریه: داود احمدی‌بلوطکــی، محبوبــه حاجی‌پروانــه، مولــود زندی‌نــژاد، یاشــا ســلامی‌میلانی، حســین مهدلــو

ویراستار: سعید فرمانی

طراح و صفحه‌آرا: سیداحسان عمرانی

عکاس‌ها:  علی جباری، بابک نبئی

چاپ: چاپخانه دیجیتال فرهنگستان هنر

نشانی: خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552

صندق پستی1377-14145 تلفن: 5-66954200  نمابر: 66499769       

رایانامه: safir@honar.ac.ir

تارنما:   www.honar.ac.irنسخه کامل: دانلود فايلفهرست مطالب

سه معنای بنیادین واژه آکادمی و مأموریت‌های فرهنگستان هنر

 مطالعه کارکردها به‌واسطه معنای لغات و تاریخچه آنها شاید رویکردی تکراری یا قدیمی باشد، اما هنوز می‌توان از آن بهره برد و به‌ویژه بعضی از زوایای مفاهیمی را که به عناوین نهادها تبدیل شده‌اند روشن‌تر کرد. این روش کم‌وبیش لغت‌شناختی می‌تواند در این خصوص تا حدی یاری‌رسان باشد.

«فرهنگستان» که معادل لاتین «آکادمی» است، عبارتی کهن محسوب می‌شود و به دلیل همین کهن‌سالی نیز معانی گوناگون و متنوعی به خود گرفته است. در بعضی از فرهنگ‌ها، مانند لاروس، فرهنگستان را چنین تعریف کرده‌اند: «مجمعی از دانشمندانی که اعضای آن خود را وقف تخصص ادبیات، هنرها یا علوم کرده‌اند.» بنابراین فرهنگستان جا و تشکلی از افراد برجسته در یک حوزه محسوب می‌شود که قرار است در آن حوزه اندیشه کنند. واژه «اندیشیدن» بسیار عام است و، چنانکه خواهیم دید، امروزه منظور از آن نوع خاصی از اندیشیدن در باب هنر، ادبیات یا علوم است و، به بیان دقیق‌تر، هدف پژوهش‌هایی متمایز به‌منظور سیاست‌گذاری و خط‌مشی‌گذاری در عرصه کلان حوزه‌های هنری، ادبی و علمی است. در این رویکرد، فرهنگستان بیش از هر چیزی به اعضای برجسته و انجمن و گفتار آنها بستگی دارد؛ مکتب و تشکلی که در آن اعضای باتجربه و متخصصِ یک فرهنگ گرد هم می‌آیند تا درباره مباحث بنیادین و راهبردی حوزه خود تصمیم‌گیری کنند؛ به همین دلیل انتخاب افراد این انجمن بسیار مهم و تعیین‌کننده است؛ زیرا سخنان این شخصیت‌ها تبدیل به قانون و در کشور جاری می‌شود.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 

 بیش از سی هنرمند حوزه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی به نمایندگی هنرمندان این حوزه در نشستی که روز چهارشنبه، 11 فروردین 1400، در فرهنگستان هنر برگزار شد، با بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، دیدار و گفت‌وگو کردند.

 

در این نشست که با حضور بعضی از مسئولان فرهنگستان هنر برگزار شد، ابتدا حسین بختیاری، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل مجمع هنرمندان صنایع‌دستی کشور، آمادگی این قشر از هنرمندان را برای حضور در صحنه تولید، بنا بر شعار مقام معظم رهبری برای سال 1400 (تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها)، اعلام کرد.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 خلق اثر هنری از عبادات محسوب می‌شود و مستحب است

 

در پی انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسین نواب به سِمت مشاور رئیس فرهنگستان هنر، و با توجه به پاره‌ای از وظایف مهم اساسنامه‌ای این فرهنگستان، مبنی بر همکاری و مشارکت با حوزه‌های علمیه در سیاست‌گذاری مبانی فقه و هنر و پژوهش در حوزه هنرهای اسلامی، گفت‌و‌گویی کوتاه با ایشان انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 ایران دَرّودی (متولد 1315ش)

ایران دَرّودی، نقاش، کارگردان، منتقد هنری و هنری‌نویس ایرانی، در ابتدا چشم­اندازهای شهری را با گرایشی نیمه‌انتزاعی نقاشی می­کرد که در ادامه آن به آرت اَنفُورمِل گرایید. از اواخر دهه 1340 «در پی یافتن ریشه­های فرهنگی» خویش به نوعی تصویر­پردازی ذهنی روی آورد: تصاویری رؤیاگونه از سرزمین­های یخ­زده، شهرهای روبه‌نابودی، با چشم­اندازهای کویری و با حضور مکرر نقش­مایه­های تمثیلی چون گُل، ریشه، سنگ، مروارید، بلور و افق نورانی.

 

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 سهراب سپهری (1307ــ1359ش)

سهراب سپهری، نقاش و شاعر ایرانی، به اعتبار اندیشه­ورزی عارفانه و کوشش­های نوآورانه­اش در بهره­گیری از دستاوردهای زیبایی­شناختی شرق و غرب، جایگاهی خاص در تاریخ هنر و ادب معاصر دارد.

سپهری کار جدّی خود را در مقام نقاش با سلسله تصویرهایی برگرفته و خلاصه‌شده از طبیعت آغاز کرد. نخستین آبرنگ‌ها و گواش‌های او را می­توان بازنمایی لحظه‌های تجربه شاعرانه در جهان اشیا دانست. حرکت آزاد و شتابان قلم‌مو، درهم‌شدن رنگ‌ماده، تأکید بر تباین‌های رنگی، و استفاده از عوامل تمرکزدهنده در فضای دوبُعدی (مثلاً یک لکه رنگ سرخ به نشانه لاله آتشین)، از جمله مشخصات آثار او در این دوره‌اند و اثرپذیری از نقاشی انتزاعی مکتب پاریس را نشان می­دهند. با این 

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 نمایشگاه «روایت نقش»

 

موزه هنرهای معاصر فلسطین فرهنگستان هنر با همکاری معاونت فرهنگی و آموزشیِ اداره‌کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران، نمایشگاه مجازی «روایت نقش» را هم‌زمان با روز انقلاب اسلامی برگزار کرد.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 وبینار هم‌اندیشی «هنر و رسانه‌های ارتباطی در عصر کرونا» در روز جهانی ارتباطات با همکاری گروه چندرسانه‌ای و پژوهشکده هنرِ فرهنگستان هنر برگزار شد.

 

در نشست اول این هم‌اندیشی که با حضور استادان برجسته حوزه ارتباطات و دیجیتال برگزار شد، غلامرضا آذری، نصرالله جهانگرد، یونس سخاوت، بهروز مینایی و علیرضا گلپایگانی، از اعضای گروه چندرسانه‌ای، سخنرانی کردند. نشست دوم این هم‌اندیشی نیز به ارائه مقالات برگزیده اختصاص داشت.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 دوسالانه هنرهای دیجیتالی فرصتی برای تعامل هنرمندان کشورهای جهان اسلام

 

برگزاری «دوسالانه بین‌المللی هنرهای دیجیتال در جهان اسلام» یکی از برنامه‌های آتی گروه تخصصی چندرسانه‌ای فرهنگستان هنر است که در 27 اردیبهشت 1402، هم‌زمان با روز جهانی ارتباطات، برگزار خواهد شد. به همین مناسبت با عبدالحسین لاله، رئیس پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 همزمان با ماه مبارک رمضان و به همت معاونت پژوهشی این فرهنگستان، وبینار تخصصی «رمضان در آیینه هنر و آیین‌های ایرانی» سه‌شنبه، هفتم اردیبهشت هزار و چهارصد، با حضور هوشنگ جاوید، محمدجعفر قنواتی، مهدی امین‌فروغی و متین رضوان‌پور به صورت برخط برگزار شد.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 کارگاه خلق اثر نقاشی‌خط با موضوع «حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)» و رونمایی از اثر «در محضر خورشید» با هنرمندی «علیرضا روح‌الامینی‌نژاد» و اجرای زنده مناجات‌خوانی «برنا غیاث» در فضای باز «رواق هنر» فرهنگستان هنر در شب 21 ماه مبارک رمضان برگزار شد.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 هنر بزرگ امام راحل این بود که دل‌های هنرمندان را متوجه حضرت حق کرد

 به مناسبت ایام سالگرد ارتحال بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، با محمدعلی رجبی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، گفت‌وگویی درباره دیدگاه امام خمینی(ره) در باب هنر انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید. 

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 تجلیل از هنرمندان صنایع‌دستی و حافظان سلامت

 

دومین مراسم گرامیداشت «روز جهانی صنایع‌دستی و تجلیل از پیش‌کسوتان هنرهای سنتی» با حضور جمعی از استادان و هنرمندان پیش‌کسوت عرصه صنایع‌دستی، مسئولان و علاقه‌مندان، عصر یک‌شنبه، 23 خرداد 1400، به مناسبت روز جهانی صنایع‌دستی، در تالار ایرانِ فرهنگستان هنر برگزار شد.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 نخستین نشست از گفت‌وگوهای راهبردی فرهنگستان هنر

هنر؛ پشتیبان یا پیشران سیاست

نخستین نشست از گفت‌وگوهای راهبردی فرهنگستان هنر با عنوان «هنر؛ پشتیبان یا پیشران سیاست» با حضور محمدرضا مریدی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه هنر، به همراه اسماعیل پناهی، مدیر نشست، در فرهنگستان هنر برگزار شد.

در ابتدای این نشست، اسماعیل پناهی، مشاور رئیس فرهنگستان هنر، با بیان اهداف و شیوه برگزاری این نشست‌ها، ابراز امیدواری کرد با حضور فعال و مشارکت مدیران و اعضای هیئت‌علمی، به چشم‌انداز روشنی از مسائل و چالش‌های هنر کشور و راهکارهای آن دست یابیم. سپس با طرح موضوع نشست اول گفت: در کنار رویکردهای تاریخی و زیبایی‌شناختی و فرمالیستی در مطالعات هنر، رویکرد اجتماعی و نهادی به هنر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با آغاز موج مدرنیته و شکل‌گیری دولت‌های مدرن، فرهنگ به‌عنوان امری مهم در مناسبات اجتماعی و سیاست‌گذاری عمومی مطرح شد. از دهه 1980 با شکل‌گیری مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی و هنری، مقوله سیاست‌گذاری فرهنگی در ژاپن، امریکا، استرالیا، بریتانیا و دانمارک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد و تنظیم رابطه نهاد هنر و نهاد سیاست مورد توجه حکمرانان و فعالان مدنی قرار گرفت. 

 

پناهی سپس در بیان چالش‌های حوزه سیاست‌‌گذاری هنر مسائل زیر را عنوان کرد:

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 مقالات نشانه‌شناسی سبک زندگی و هنر منتشر شد

مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) کتاب مقالات هم‌اندیشی‌ نشانه‌شناسی سبک زندگی و هنر را منتشر کرد.

 

این کتاب به کوشش فاطمه بنویدی گردآوری شده و احمد پاکتچی، دبیر علمی هم‌اندیشی‌ مذکور، در مقدمه این کتاب آورده است: به نظر می‌رسد پرداختن به سبک زندگی از منظر دانش نشانه‌شناسی هم می‌تواند به‌عنوان ضرورتی علمی و عملی متناسب با مباحث جاری در زمان حاضر مطرح باشد و هم می‌تواند دوامی برای مباحث نشانه‌شناسی اجتماعی و نشانه‌شناسی اخلاق باشد. سبک زندگی مسئله‌ای است که در اتصال نشانه‌شناسی به آن، هم می‌تواند از گستره کافی در پیکره‌های مطالعاتی برخوردار باشد و هم الگوهای مختلف نشانه‌شناسی می‌تواند در آن حیطه به کار گرفته شود. در محورهای مختلف هم‌اندیشی، با وجود تنوعی که دیده می‌شود، یک پرسش کلی وجود دارد: سبک زندگی در مسیر نشانگی خود از چه سازوکاری بهره می‌جوید و نشانه‌های سبک زندگی چگونه در نظام‌های نشانه‌ای مختلف بازنمود می‌یابند و فعال می‌شوند.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 بررسی آثار و احوال محمدکریم پیرنیا منتشر شد

مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) کتاب فرار از مدرسه را که به بررسی آثار و احوال محمدکریم پیرنیا اختصاص دارد منتشر کرد.

کتاب فرار از مدرسه (بررسی احوال و آثار محمدکریم پیرنیا از منظر تاریخ‌پژوهی معماری ایران) نوشته محمدمهدی عبداله‌زاده را انتشارات فرهنگستان هنر منتشر کرد.

 

در پشت جلد این کتاب آمده است: «در طی سالیان، مدح بی‌حساب پیرنیا یا بهره‌گیری ابزاری از او از یک‌سو و نقد نامنصفانه او از سوی دیگر، چهره او و اندیشه‌اش را معوج و پنهان و غبارآلود کرده است. برای اینکه این چهره آشکار شود، باید با پیرنیا همدل شد؛ باید موقعیت او را درک کرد؛ درد او را فهمید؛ و راه او و ادب راه‌پیمودن او را کشف کرد. در این صورت است که نقد و سنجش او و پیش‌تررفتن از او ممکن خواهد شد.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 بیستمین شماره فصلنامه گلستان هنر منتشر شد

 

چهارمین شماره از دور جدید فصلنامه گلستان هنر، ویژه تابستان 1399، که بیستمین شماره پیاپی این نشریه در حوزه تاریخ هنر و معماری ایران‌زمین محسوب می‌شود، به سردبیری مهدی مکی‌نژاد منتشر شد.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 رؤسای پنج گروه تخصصی فرهنگستان هنر منصوب شدند

طــی احکامــی جدا گانــه از ســوی رئیــس فرهنگســتان هنــر، پنــج تــن از اعضــای پیوســته فرهنگســتان هنــر بــه ریاســت گروههــای »چندرســانهای«، »هنرهــای ســنتی و صنایعدســتی«، »موســیقی«، »نمایــش و ادبیــات نمایشــی« و »ســینما« منصــوب شــدند. طبـق ایـن احـکام، محمدعلـی کینـژاد بـه ر یاسـت گـروه تخصصـی »چندرســانهای«، محمدعلــی رجبــی بــه ر یاســت گــروه تخصصــی »هنرهــای ســنتی و صنایعدســتی«، شــاهین فرهــت بــه ریاســت گــروه »موســیقی«، علــی نصیریــان بــه ر یاســت گــروه »نمایــش و ادبیـات نمایشـی« و مجیـد مجیـدی بـه ر یاسـت گـروه »سـینما«ی فرهنگســتان هنــر منصــوب شــدند.

 حکم انتصاب دو مشاور در فرهنگستان هنر

بهمـن نامورمطلـق، رئیـس فرهنگسـتان هنـر، طـی احکامـی، حسـن بلخــاری، اســتاد دانشــگاه تهــران؛ و سیدمحمدحســین نــواب، رئیـس مؤسسـه آمـوزش عالـی هنـر و اندیشـه اسـامی، را بـه سـمت مشــاوران خــود منصــوب کــرد.

برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید.

 

 <#f:1230/>

<#f:1232/>

 

 <#f:1236/>

<#f:1238/>

<#f:1240/>

سایر نسخه‌ها‌ی خبرنامه
 

مؤسسات تابعه

پژوهشکده هنر
مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری
مؤسسه فرهنگی هنری صبا


پیوندها

فرهنگستان‌های ایران
دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها
مؤسسات پژوهشی
یاد استاد
پورتال قدیم

تماس با ما

ساختمان مرکزی : تهران- خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552
كدپستي : 1416953613
تلفن : 5 - 66954200 دورنگار : 66951167
رایانامه : honar@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.