صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما انگليسی  
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > صدای سبز همایون خرم منتشر شد


 
  صدای سبز همایون خرم منتشر شد
 
 

قطعات همایون خرم با عنوان صدای سبز باران با صدای فرزداد قربانی منتشر شد. این آلبوم در قالب شش قطعه به نام های توی چشات نوشته، صدای او می آید، صدای سبز باران، موج، ساز و آواز بیات اصفهان و نسیم سحر عرضه شده است .

در این اثر علاوه بر قطعات جدید، تعدادی از ساخته های قدیم استاد همایون خرم که کمتر شنیده شده نیز جای گرفته است .

تنظیم قطعات آلبوم صدای سبز باران را بابک شهرکی (از شاگردان همایون خرم) انجام داده است، همچنین غزال ناظر فصیحی به عنوان نوازنده پیانو، قربانی را در قطعه ساز و آواز بیات اصفهان همراهی کرده است.

قطعات این اثر بر اساس اشعاری از محمدعلی شیرازی، کریم فکور، اکبر آزاد، شهرآشوب، کیوان شاهبداغی و هدایت الله نیرسینا ساخته شده اند.

همچنین خبر دیگر از حوزه موسیقی اینکه، کتاب آوای دف تالیف مهدی غلامی که نگاهی دیگر به آموزش دف نوازی دارد از سوی انتشارات موسیقی عارف راهی بازار شد.

مهدی غلامی در مقدمه این کتاب آورده است: از این میان، عده ای از نوازندگان این ساز متدی (دستور آموزشی) برای آن نوشتند که همه را ارج می نهیم ، تجربه این سال های اخیر و درک محضر استادان موسیقی ایران زمین مرا بر آن داشت تا این مجموعه را گرد آوری و تالیف کنم.

وی در ادامه عنوان کرده است: در اینجا مولف کوشیده است تا از منظر دیگر بر امر آموزش بنگرد که تازگی دارد.

نوشتن دوئت(دو نوازی) برای استاد و هنرجو، نمونه های صوتی برای همنوازی با سازهای ملودیک(تار و کمانچه) و پیشنهاد الگوی ریتمیک برای آهنگ های خاص، نوشتن ریتم های مختلط از ویژگی های بارز این مجموعه است.

این کتاب از 4 بخش کلی تشکیل شده است که هر یک از این بخش ها شامل چند عنوان مختلف مانند وزن در موسیقی قدیم ایران، ساختمان و نت نویسی ساز دف و نشانه های آن، درس هایی برای خلاقیت نوازندگی و نت نگاری، نواختن برخی ریتم های خانقاهی، آشنایی با ریتم های ترکیبی و نواختن آنها ، یادگیری و اجرای سه لا چنگ، یادگیری میزان های مختلط یا لنگ و همنوازی با ساز تار استاد کیوان ساکت و کمانچه اشکان مرادی می شود.

   زمان انتشار: شنبه ١٧ اسفند ١٣٩٢ - ١٤:٠٩ | نسخه چاپي

ديگران


خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.