تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > بهترين خوشنويس عصر ما: مديون همسرم هستم


  مروري بر شرح احوال و آثار استاد اميرخاني
  بهترين خوشنويس عصر ما: مديون همسرم هستم
 

 
دومين نشست از سلسله‌نشست‌هاي «در مکتب هنرمندان معاصر ايران» را با عنوان «مروري بر شرح احوال و آثار استاد غلامحسين اميرخاني» سه‌شنبه12دي‌ماه در فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، پژوهشکده هنر وابسته به فرهنگستان هنر دومين نشست از سلسله‌نشست‌هاي «در مکتب هنرمندان معاصر ايران» را به نشست «مروري بر شرح احوال و آثار استاد غلامحسين اميرخاني» با حضور استاد غلامحسين اميرخاني، سيدحسن صدرالدين حاج سيد جوادي، رئيس پژوهشكده هنر، جمعي از خوشنويسان شناخته شده كشور،تني چند از پژوهشگران ،دانشجويان و علاقمندان هنر همراه با خانواده استاد اميرخاني برگزار شد.

رئيس پژوهشكده هنر در ابتداي اين نشست به جايگاه والاي استاد غلامحسين اميرخاني در هنر ايران اشاره كرد و گفت: « ايران ديرپاي در دامن خود بزرگان و چهره هاي ماندگار بسياري را پرورش داده است. آنچه كه ما در روزگار خود شاهد آن هستيم شخصيت هايي هستند كه لحظه لحظه عمر خود را براي تعالي و پيشرفت فرهنگ و هنر سپري كردند و در گذر يك عمر پرثمر، نتايج گرانبها و درخشاني را رقم زده اند. در ميان اين بزرگان، بي شك جايگاه رفيع استاد اميرخاني مرتبت ويژه و خاصي دارد.»
حاج سيد جوادي افزود:«استاد اميرخاني در به جريان انداختن هنر خوشنويسي در سطح كشورهاي همزبان و فارسي زبان نقش شاياني داشتند و به عنوان بزرگترين خوشنويس خط نستعليق و خطوط ديگر شناخته شده اند. براي فرهنگستان هنر باعث افتخار، شادماني و سربلندي است كه استاد دعوت ما را اجابت كردند و در اين نشست به همراه خانواده خويش حضور بهم رساندند.»

در ادامه مراسم جواد بختياري، از استادان برجسته خوشنویسی و خط نستعلیق معاصر ایران، استاد اميرخاني را اسطوره زنده هنر خوشنويسي ايران دانست و درباره ويژگي‌هاي اخلاقي او گفت : «استاد اميرخاني به اعتقاد بنده يك لقب و يا يك واژه نيست؛ بلكه يك مفهوم اجتماعي است و منشور چند وجهي است كه ادب، هنر و اخلاق و مهرباني از‌آن ساطع مي شود. استاد به سبب هم نشيني با فرهيختگان و انديشمندان، زندگي با طيف هاي مختلف اجتماعي، گذر پيروزمندانه از رنج هاي زندگي و تشنگي فراوان براي يادگيري شخصيتي فاخر، والا، جستجو گر، بلند پرواز و مسئول بدست آوردند. بدين سبب من هيچ گاه استاد را پريشان حال نديدم .»
وي افزود:« ايشان صبورانه در بحران هاي اجتماعي انجمن خوشنويسان را راهبري كردند. انجمني كه در حال حاضر بسيار فعال و در عرصه بين المللي جايگاهي ويژه اي دارد.»
كاوه تيموري، نويسنده كتاب «راز خط» ديگر سخنران نشست بود و درباره ابعاد زيبايي شناختي و بررسي نظام هندسي آثار استاد غلامحسين اميرخاني به سخنراني پرداخت .»
تيموري توانمندي هنري و كار بديع را يكي از شاخص هاي بسيار مهم خوشنويسي دانست كه هنر هنرمند را ماندگار مي كند. وي در ادامه به آثار دهه 50 استاد غلامحسين اميرخاني اشاره كرد و افزود : « آثار استاد در سال 52 به نقطه عظمت خود مي رسد كه از نظر ارزش هاي زيبايي شناختي نيز در حال حاضر در همان جايگاه بالا قرار دارد.»
تيموري همچنين به‌ بررسي چند شاخص خوشنويسي در چليپاهاي استاد اميرخاني پرداخت و گفت:«  اين توفيق در آثار استاد وجود داشته كه با اشكال هندسي با مواد غير هندسي غير نستعليق هركاري را كه اراده كرده اند؛ توانسته اند كه انجامش دهند. روابط دروني‌حروف و كلمات در آثارشان به زيبايي رعايت شده است. استوار نويسي، صاف نويسي، جامعيت، چيدمان هنرمندانه و تناسب بصري از ديگر ويژگيهاي آثار استاد است. استاد پانصد هزار صفحه كتابت دارند و در يك سال و نيم 400 تا 500 صفحه كتابت از نوع تلفيقي را اجرا كرده اند كه نشان از پركاري و پويايي ايشان است.»
در ادامه اين نشست همچنين استاد اميرخاني ضمن خوشامدگويي به حضار اذعان داشت: « گاهي در زندگي موقعيت هايي رخ مي دهد كه عاشقان هنر و كمال و اصحاب نظر از آن بهره ها مي برند . الهام مي گيرند و گفتگويي دروني برايشان رخ مي دهد. اين جلسه بركات بسيار زيادي داشت به شرطي كه از تعارف و تمجيد به سمت هدفي واقع گرايانه پيش برويم . در مورد اين واقع گري ها در گذشته نمونه هاي كمي داريم و كمتر اثري را مي‌بينيم كه مثل تاريخ بيهقي واقعيت ها را بنويسد.»

وي افزود :« آنقدر عظمت و بزرگي در خلقت است و انسانهاي باعظمتي در دنيا هستند كه خود را فداي جامعه خويش مي‌كنند كه وقتي آدمي با خود مقايسه مي‌كند، خجالت مي كشد . به من اين اجازه را دهيد تا من اين نشست را مربوط به همسرم بدانم كه آن شرمندگي كمتر شود زيرا همه شما مي‌دانيد كه كوچكترين ناهمراهي از طرف همسر به قدري اثر منفي دارد كه انگار بال و پر انسان را مي سوزاند. من بدون تعارف از همسرم تشكر مي‌كنم و صميمانه اقرار مي‌كنم كه مديون همسر و خانواده ام هستم.»
وي همچنين تاكيد كرد:« حال و هواي ما مثال كسي است كه در حالي كه آتش گرفته است؛غرق مي‌شود. وقتي در فرهنگ و هنر كشورمان تكيه گاهي به اين بزرگي داريم، نبايد به خودمان نگاهي داشته باشيم. به فرهنگ و هنر خودمان وصل شويم تا به عظمت آن دست مي يابيم. »

اميرخاني اشاره اي به هنر خوشنويسي ايران در سال هاي 58 تا 60 داشت و گفت:« در آن سال‌ها يك شيوه معين در انجمن خوشنويسان تعيين شده بود. شيوه هاي ديگري وجود نداشت. اگر هم بود محدود بود. انجمن براي‌آشنا شدن جامعه خوشنويسي با شيوه هاي ديگر بهترين و رنگين ترين مرقع هاي عمادالكتاب ، ميرزا غلامرضا اصفهاني و ... با كيفيت بالا چاپ كرد و در اختيار خوشنويسان قرار داد.»

اميرخاني به دوران مسئوليت خويش در انجمن خوشنويسان ايران نيز اشاره كرد و خاطرات مشتركي را از سيدحسن صدرالدين حاج سيد جوادي، رئيس پژوهشكده هنر در زمان معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بيان داشت و در پايان با انتقاد از مديريت هنري كشور اذعان داشت: «كجا هستند امروز مديراني كه ادعاي خدمت مي كنند. من از جريان خاصي گله نمي كنم. قدر و منزلت هنرمندان ما اين نيست كه عده اي بيايند و آن را در خدمت خواسته هاي خود قرار دهند »

محمد اقبال از شاگردان استاد غلامحسين اميرخاني سخنران پاياني اين نشست بود.كه با اشاره به ويژگيهاي منحصر به فرد استاد اميرخاني را الگويي براي جوانان كشور خواند .
اين نشست كه با استقبال مخاطبان همراه بود؛ غروب 12 ديماه در ساختمان مركزي فرهنگستان هنر به كار خود پايان داد.

براي ديدن تصاوير اين نشست اينجـا كليك كنيد

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ١٣ دی ١٣٩١ - ١٣:٣٨ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.