تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > «آيات» همزمان در 22 استان و 22 كشور جهان


 
  «آيات» همزمان در 22 استان و 22 كشور جهان
 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرد كه جشنواره‌هاي بين المللي قرآني آيات در 22 استان و 22 كشور خارجي با شعار «هنر، انسان و قرآن» برگزار مي شود.

نشست خبري جشنواره‌هاي بين المللي قرآني «آيات»، دوشنبه 11 دي‌ماه با حضور «سيد محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حجت الاسلام و المسلمين «حميد محمدي» معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، «سيد سعيد سرابي» مدير قائم مقام دبير کل جشنواره هاي بين المللي قرآني آيات و «محمد علي منفرد» رئيس اداره روابط عممومي و امور بين الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.

در اين نشست خبري سيدمحمد حسيني عنوان كرد كه اين جشنواره‌ها از هفته وحدت، در 22 استان و 22 کشور خارجي برگزار مي‌شود و مراسم اختتاميه همه جشنواره‌ها و معرفي برترين‌ها 19 بهمن ماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد.


اين مقام مسئول که شعار امسال اين جشنواره‌ها را «هنر، انسان و قرآن» اعلام كرد، افزود: براي اينکه گفتمان قرآني در کشور حاکم شود، به جريان سازي فرهنگي نياز است و از اين رو مي توان با برگزاري اين جشنواره ها افراد توانمند را شناسايي و ميداني براي طرح موضوعات قرآني فراهم کرد.


وي با بيان اينکه براي برگزاري اين جشنواره‌ها شوراي سياست گذاري تشکيل شد و نظام‌نامه‌اي نيز تدوين شده است و با همه 22 استان برگزار کننده اين جشنواره‌ها موافقت‌نامه امضا شده و وظايف هر کدام مشخص شده است، ادامه داد: فيلمنامه نويسي و نمايشنامه نويسي قرآني، تاثير قرآن بر فرهنگ عمومي، نشريات ديجيتال و مکتوب قرآن، وبلاگ نويسي قرآني، داستان قرآني، بازي و نرم افزارهاي قرآني، تابلوفرش‌هاي قرآني و تئاتر قرآني از جمله جشنواره‌هاي بين المللي قرآني آيات است.

وي اظهار داشت: ما از برگزاري 10 دوره جشنواره فرهنگي هنري امام رضا (ع) در 86 نقطه دنيا تجربه بسياري کسب کرديم و اين امکان براي ما فراهم شد که در بخش‌هاي قرآني نيز با جديت وارد عمل شويم و فعالان، هنرمندان و انديشمندان قرآني در کنار هم قرار دهيم تا اين امر باعث ارائه آثار پرجاذبه و با کيفيت در اين عرصه متعالي شود.

همچنين در اين نشست حجت الاسلام والمسلمين حميد محمدي معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام کرد: در معاونت جديد قرآن و عترت، سه رويکرد شامل «توليد ادبيات جديد در زمينه قرآن»، «ايجاد زيرساخت هاي سخت افزاري و آموزش منابع انساني» و «ارايه و ترويج محصولات قرآني» مورد توجه قرار گرفته و اين جشنواره به دنبال احياي زبان قرآن که همان زبان فطرت است، هستيم؛ در واقع داعيه رساندن انسان و حقيقت هدف اين جشنواره است.


معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه کرد: در اين جشنواره قالب‌هاي شش‌گانه را مدنظر قرار داده‌ايم اين قالب‌هاي شش گانه شامل بخش‌هاي قرآن و هنرهاي سينمايي و نمايشي با 5 محور، قرآن و هنرهاي تجسمي با 5 محور، قرآن فرهنگ و ادب با 7 محور، قرآن و پژوهش، قرآن و نواها و نغمات، قرآن و رسانه‌هاي مکتوب و ديجيتال همگي از رشته‌هايي است که براي اين جشنواره پيش بيني شده بود و 22 استان در برگزاري به نحو احسن در برگزاري آن همکاري کردند.


محمدي در بيان اهداف اين جشنواره گفت: ايجاد زيرساخت سخت‌ افزاري و آموزشي و فعاليت‌هاي انساني و گسترش آن در سطح کشور و استفاده از ظرفيت و حمايت از آثار توليدي فاخر در کشور از اهداف اين جشنواره است و براي اين دوره از جشنواره جوايزي از جمله کمک هزينه عمره مفرده براي برگزيدگان در نظر گرفته شده علاوه بر اين براي رسانه برگزيده عرصه فعاليت در حوزه اطلاع رساني اين جشنواره جايزه ويژه اي در نظر گرفته مي شود.

بنا بر اين گزارش، معاونت امور قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، با همکاري نهاد هاي مختلف فرهنگي جشنواره هاي بين المللي قرآني «آيات» را در دهه فجر و همزمان در22 استان ايران و 22 كشور جهان، در قالب برنامه هاي فرهنگي و هنري برگزار مي کند.

 

   زمان انتشار: سه شنبه ١٢ دی ١٣٩١ - ١٦:٠٣ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.