تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > به مناسبت ميلاد اسطوره نگارگري، محمود فرشچيان


 
  به مناسبت ميلاد اسطوره نگارگري، محمود فرشچيان
 

«معراج» حضرت محمد (ص) يكي از آثار برجسته استاد محمود فرشچيان است كه سال گذشته در موزه سعدآباد رونمايي شد. اثري كه اگرچه يك تابلوي نقاشي ايراني است، اما تماشاي آن سفري به لحظه‌هاي ناب آن حضرت(ص) در بارگاه الهي است.

استاد در اين اثر با نگاهي ژرف و عشقي وصف ناپذير با درايتي كه خاص اوست، چهره آن حضرت (ص) را به سوي پروردگار به تصوير كشيده كه سوار بر براق است و مناديان از چپ و راست گرد او جمع شده اما رسول خدا فقط به سوي خالق يكتا طبقات آسماني را در مي‌نوردد.
استفاده از رنگ آبي زمينه با تلالويي از نور عظيم در پيشگاه الهي آنچنان با ظرافت خاص تصوير شده كه ذهن هر بيننده‌اي را درگير اين واقعه شگرف مي‌كند كه فقط دست تواناي آن استاد توانسته آن را خلق كند. (الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد)

استاد محمود فرشچيان در 4 بهمن سال 1308 در شهر هنرپرور اصفهان ديده به جهان گشود. پدرش كه مردي هنردوست بود با توجه به اشتياق فرزند به هنر نقاشي او را به كارگاه استاد حاج «ميرزاآقا امامي» رهنمون كرد. وي سپس در هنرستان هنرهاي زيباي اصفهان از استاد «عيسي بهادري» تعليم گرفت. پس از پايان اين دوره به اروپا رفت و چند سالي در آنجا به مطالعه و بررسي آثار نقاشان برجسته غرب همت گماشت. پس از بازگشت به ايران كار خود را در اداره كل هنرهاي زيباي تهران آغاز كرد و پس از مدتي به مديريت اداره هنرهاي ملي و استادي دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران برگزيده شد. در اين ميان با كار و كوشش مداوم و خلق آثار شگفت‌انگيز، آوازه هنري او در ايران و در فراسوي مرزها گسترش يافت.

آثار استاد فرشچيان در بيش از صدها نمايشگاه فردي و جمعي در ايران و ساير كشورها برپا گشته و با استقبال بسيار زيادي روبه‌رو شده است. برگزاري نمايشگاه‌هاي پي‌درپي معرف شهرت ايشان در پهنه جهاني است؛ به گونه‌اي كه موزه‌ها و كتابخانه‌ها و مجموعه‌داران شخصي و عاشقان هنر به داشتن قطعه‌اي از آثار او مباهات مي‌كنند.
 فرهنگستان هنر ايران ميلاد اسطوره نگارگري ايران ، محمود فرشچيان را به اين استاد گرانقدر، خانواده معزز ايشان و تمامي ملت سرافراز ايران  تبريك مي‌گويد.

 

   زمان انتشار: شنبه ٤ بهمن ١٣٩٣ - ١٢:٢٤ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.