صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > در سوگ ايران‌شناس پيشكسوت؛ شيرازي شريف


 
  در سوگ ايران‌شناس پيشكسوت؛ شيرازي شريف
 استاد جمشيد صداقت كيش، نويسنده، باستان شناس، پژوهشگر و ايران شناس پيشكسوت فارس و نويسنده كتاب‌هاي ماندگاري چون "كردان پارس و كرمان " روز 12 بهمن رهسپار ديار باقي شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين چهره فرهيخته يكي از اعضاي تخصصي فرهنگستان هنر بود كه در همايش گنجينه‌هاي هنر از ياد رفته ايران و گردهمايي بزرگ مكتب شيراز با فرهنگستان هنر همكاري داشت.

جمشيد صداقت کيش در سال 1315 در شهر آباده متولد شد. تحصيلات ابتدايي و دبيرستان را در شهرهاي آباده و اصفهان گذراند و سپس تحصيلات دانشگاهي‌‌اش را تا مقطع فوق ليسانس در دانشگاه تهران و دکتراي تاريخ و مردم شناسي ( شاخه باستانشناسي) را در كشور ايتاليا و آکادمي علوم تاجيکستان با درجه عالي اخذ كرد.

نخستين مطلب كوتاهش را در سال 1339 در مجله معلمان سوئد در آن کشور و مطلب بلند ديگري به همان زبان در روزنامه اطلاعات انگليسي در مرداد همان سال منتشر كرد. اولين مقاله پژوهشي صداقت كيش در سال 1342 به چاپ رسيد. اما کار نويسندگي را در تهران با ترجمه انگليسي به فارسي در مجله خاورميانه در مهر 1342 آغاز کرد و گستره اين کار به مجله‌هاي ابتکار و بانک صادرات کشيده شد ضمن اين که نخستين مقاله پژوهشي خود را در سال 1343 در مجله بازار خاورميانه به چاپ رساند. در سال 1345 مدير داخلي مجله ثروت ملل شد و مدت دو سال با ترجمه و نوشتن مقاله در اين مجله ادامه داد اما به دليل کثرت مشغله در دوره فوق ليسانس آن را رها کرد.

استاد در سال 1357 نشريه‌اي با نام «دال» در سه شماره منتشر کرد که حاوي اخبار شهرستان آباده با مقاله‌هايي چند بود. در سال 1364 در بخش تاريخ دانشگاه شيراز نشريه ماهانه کتابشناسي تاريخ را منتشر کرد که به مدت دو سال نيز ادامه داشت. پس از آن نشريه فصلي پژوهشنامه- فارسنامه را منتشر كرد که اين دو نشريه، مورد توجه محافل علمي ايران و خارج قرار گرفت.

وي در سال 1375 در جشنواره مطبوعات جايزه نخست جشنواره و لوح تقدير بهترين مقاله را که تحت عنوان: " شيراز در درازناي تاريخ" بود، دريافت کرد.

از ميان مقاله‌هاي اين ايران شناس و فارس پژوه، چهار مقاله به زبان انگليسي در دايره المعارف ايرانيکا که توسط دانشگاه کلمبيا در ايالت متحده منتشر مي‌شود درباره "فهليان"، " دشتي" و " دشتستان" در جلد‌هاي هفت و جلد نه چاپ و منتشر شده است. هم چنين تعداد چهار مقاله به زبان انگليسي با عنوان‌هاي: "گيوه"، "صنايع دستي فارس"، "ممسني" و " بندر ميناب" براي اين دايره المعارف نوشت كه در شماره‌هاي بعدي اين دائره‌المعارف منتشر شد.

علاوه بر آن مرکز دايره المعارف بزرگ اسلامي نيز دو مقاله تحت عنوان "شبانکاره" و " کردان پارس و کرمان" براي درج در اين دايره المعارف از اين استاد خواست که تهيه و تقديم نمود.

عضويت در گروه واژه گزيني فرهنگستان زبان ايران و عضويت در گروه تخصصي فرهنگستان هنر و نيز عضويت در شوراي علمي دانشنامه خليج فارس , و نيز مدير دانشنامه آبادي‌هاي ايران از مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامي در كارنامه فعاليت‌هاي اين استاد فقيد بود.

زنده ياد صداقت كيش که به عنوان چهره‌ ماندگار استان فارس در سال 84 معرفي شد بيش از70 کتاب در حوزه‌هاي ايران ‌شناسي و فارس‌ شناسي داشت و بيش از200 مقاله در اين زمينه‌ها از او منتشر شده است.

روابط عمومي فرهنگستان هنر ضايعه فقدان اين استاد گرانقدر را به خانواده معزز ايشان و جامعه علمي و فرهنگي كشور تسليت مي‌گويد و از پرودگار يكتا براي ايشان طلب آمرزش مسئلت دارد.

 

   زمان انتشار: دوشنبه ١٦ بهمن ١٣٩١ - ١٥:٣٧ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.