صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > برگزاري كارگاه‌هاي تخصصي و نشست‌هاي پژوهشي موسيقي ايراني


  رييس كميته موسيقي نواحي فرهنگستان هنر خبر داد:
  برگزاري كارگاه‌هاي تخصصي و نشست‌هاي پژوهشي موسيقي ايراني
 

 
بهمن كاظمي، رييس كميته موسيقي نواحي ايران از برگزاري كارگاه‌هاي تخصصي و نشست‌هاي پژوهشي موسيقي ايراني با حضور استادان پيش‌كسوت اين عرصه خبر داد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نشست تخصصي«سيري در موسيقي اقوام ايراني»، عنوان برنامه‌ پژوهشي است كه با حضور بهمن كاظمي، بهروز مبصري، مهدي فراهاني و وَهرَز پوراحمد برگزار مي‌شود. بهمن كاظمي، پژوهشگر و رييس كميته موسيقي نواحي ايران در اين باره اظهار داشت: «نشست تخصصي سيري در موسيقي اقوام ايراني، با محوريت قوم فارس بررسي مي‌شود.»


وي افزود: «در بررسي موسيقي اقوام ايراني آن‌ها را به نواحي و مقامي تقسيم ‌مي‌كنند؛ كه به نظر من اين تقسيم‌بندي اشتباه است. به اين دليل كه قوم‌هاي ايراني، هركدام موسيقي خاص خود را دارند، بهتر است از آن به عنوان موسيقي اقوام نام ببريم.»

كاظمي تصريح كرد: «در برنامه‌ريزي كه پيرامون مباحث عملي و نظري صورت گرفته، كارگاه‌هايي براي آشنايي با مقام‌هاي موسيقايي، آوازي تنبور ، آوازي دوره قاجار، بررسي موسيقي شرق و غرب و ... پيش بيني شده است. براي برگزاري اين كارگاه‌ها از استاداني چون سُديف، آريان پور و ... كه از استادان پيش‌كسوت هستند، دعوت شده است.»

وي ساز تنبور را سازي مذهبي دانست و افزود:« ساز تنبور تنها سازي است كه جنبه مذهبي آن بيش از سازهاي ديگر است و مقام‌هاي عرفاني كه با اين ساز ساخته مي‌شود، اين وجهه از ساز را نشان مي‌دهد.»

رييس كميته موسيقي نواحي فرهنگستان هنر افزود:« در پژوهش‌هايي كه در خصوص موسيقي اقوام ايراني صورت گرفته، هشت قوم معرفي مي‌شوند. گروه موسيقي فرهنگستان اميد دارد تا در كنار بررسي موسيقي قوميت‌هاي مختلف، به فرهنگ عمومي و هنرهايي كه در اين سرزمين وجود دارد، توجه شود و زمينه‌اي ايجاد شود تا تمامي هنرها و فرهنگ اين اقوام نه تنها به مردم ايران؛ بلكه به تمامي مردم دنيا معرفي شود.»

نشست تخصصي «سيري در موسيقي اقوام ايراني»، دوشنبه، 10 مرداد، ساعت 15 تا 18 در سالن همايش‌هاي فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود. علاقه‌مندان براي شركت در اين نشست مي‌توانند به نشاني خيابان ولي‌عصر، تقاطع طالقاني، شماره 1552 مراجعه نمايند.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٩ مرداد ١٣٩٠ - ٠٨:٤٧ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.