صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > فلاسفه درباره موسيقي چه مي گويند؟


 
  فلاسفه درباره موسيقي چه مي گويند؟
 

 
كتاب «فلاسفه و موسيقي» به ديدگاه فليسوفان غرب درباره موسيقي از يونان باستان تا نيچه پرداخته است.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كتاب «فلاسفه و موسيقي» نوشته  آرين رحمانيان از انتشارات موسسه متن فرهنگستان هنر است كه به سير تاريخي آراي فلاسفه غرب در مورد موسيقي از يونان باستان تا قرن بيستم پرداخته است.

از منظر نويسنده، موسيقي به سبب ويژگي انتزاعي بودنش في نفسه فلسفي تر از ساير هنرهاست .

آنجايي كه موسيقي شاخه‌اي از هنرهاست، بحث فلسفي در مورد آن در حيطه فلسفه هنر يا زيبايي شناسي قرار مي گيرد و زيبايي شناسي يكي از شاخه هاي اصلي فلسفه بوده است.

يكي از موضوعات اصلي در فلسفه موسيقي، تاثيرگذاري آن بر روح و روان فرد، جامعه و اخلاق جمعي است كه به عنوان مهم ترين بحث فلسفه موسيقي از يونان باستان تا دوره رمانتيك بوده است.

 كتاب «فلاسفه و موسيقي»به آرا افلاطون، ارسطو، سنت آگوستين، مارتين لوتر، دكارت، كانت، هگل، شوپنهاور و نيچه در باب موسيقي پرداخته است.
در بخشي از اين كتاب درباره موسيقي از منظر فلاسفه يونان باستان آمده است :« افلاطون نخستین فیلسوفی است که به تفصیل درباره موسیقی سخن گفته است. ارسطو نیز در رساله سیاست خود موسیقی را به دو سبک اصلی فروگیایی و دوریسی تقسیم می ‌کند. موسیقی فروگیایی؛ موسیقی متداول در قمارخانه‌ها است و مخاطب موسیقی دوریسی، قشر فرهیخته هستند...ارسطو با افلاطون هم عقيده است كه موسيقي قدرت تاثيرگذاري بسيار دارد و رفتار و اخلاق انساني را تحت تاثير قرار مي دهد. ارسطو معتقد است موسيقي شور و حالت دروني هنرمند را تقليد مي كند. يعني موسيقي دان هنگام اجراي موسيقي حالت دروني خويش را از راه موسيقي به شنونده منتقل مي كند. در نتيجه نوع مطلوب موسيقي آن است كه از حالات خوب درون هنرمند توليد شود و تاثير خوبي بر رفتار و حالات شنوندگان داشته باشد و بالعكس.»

در اين كتاب درباره ديدگاه مارتين لوتر به موسيقي در دوران قرون وسطي چنين نگاشته شده است: « تنها علم كلام و موسيقي به آرام كردن و شاد كردن روح هاي آشفته هستند. اين نشانه آن است كه شيطان و بدي از اين دو (موسيقي و كلام) گريزان اند. به همين دليل انبيا نيز در بين هنرها، موسيقي را برگزيدند.»

از منظر نويسنده نيز دكارت عقيده داشت كه موسيقي احساسات انسان را نمايان مي كند دكارت هدف موسيقي را مشعوف كردن و برانگيختن احساسات گوناگون مي داند.

در فصل اول این کتاب، دیدگاه فلاسفه یونان هم چون افلاطون و ارسطو درباره‎ موسیقی و به موضوعاتی چون تأثیر فلسفه بر موسیقی و هارمونی افلاک پرداخته شده است. فصل دوم كتاب به بررسي ديدگاه فلاسفه در قرون وسطي رنسانس و باروك اختصاص دارد . در فصل سوم ديدگاه فلاسفه رومانتيك بررسي شده است و فصل چهارم به توضيح فلسفه موسيقي از جنبه زيبايي شناسي و ارتباط آن با ارزش هاي اخلاقي و ايدئولوژيك اختصاص دارد و در پايان كتاب بحث فلسفه موسيقي را مطرح كرده و به توضيح اجمالي انديشه هاي اين فلاسفه پرداخته است.

كتاب «فلاسفه و موسيقي» از سوی موسسه متن وابسته به فرهنگستان هنر در 136 صفحه و بهای 3 هزار تومان به مخاطبان عرضه شده است.

علاقه مندان مي‌توانند كتاب مزبور را از فروشگاه مركزي موسسه متن واقع در خيابان ولي عصر(عج)، نرسيده به چهارراه طالقاني، شماره1550 تهيه‌كنند و يا با شماره هاي 66490990 و 66468692 تماس بگيرند.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٢ - ١١:٣٢ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.