صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > شاهكارهاي هنر ايران در مجموعه لهستان منتشر شد


 
  شاهكارهاي هنر ايران در مجموعه لهستان منتشر شد
 

 
جلد اول «شاهكارهاي ‌هنر ايران در مجموعه هاي لهستان» توسط موسسه متن وابسته به فرهنگستان هنر با همكاري بانك توسعه صادرات ايران منتشر شد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، جلد اول «شاهكارهاي ‌هنر ايران در مجموعه هاي لهستان» با ويراستاري علمي تادئوش مايدا ، استاد دانشكده شرق شناسي دانشگاه ورشو و ترجمه مهدي مقيسه و داوود طبايي توسط موسسه متن وابسته به فرهنگستان هنر و بانك توسعه صادرات ايران منتشر شد .
اين كتاب نفيس قرار است در دو جلد به چاپ برسد كه تاكنون جلد اول آن، شامل 460 اثر تصويري از شاهكارهاي هنر ايران در مجموعه‌هاي لهستان منتشر شده است و جلد دوم آن حاوي مقالاتي درباره آثار مزبور به قلم 8 تن از متخصصان هنر ايران از سراسر جهان بزودي منتشر خواهد شد.
نفوذ آثار هنري ايران بخصوص صنايع دستي ايران به قلب اروپا به علاقه و شيفتگي لهستاني ها به‌ هنر ايران در قرون 16 و 17 ميلادي باز مي گردد . آثاري كه بنا به سفارشات لهستاني ها از هنرمندان ايراني خريداري و گاهي نيز بصورت غنيمت جمع آوري مي شد كه در اين رابطه بيشترين سهم بر دوش بازرگانان ارمني در تركيه و ايران بود.
از طرفي در قرن پانزدهم ميلادي افرادي از لهستان براي خريد و فرش منسوجات ايراني به ايران اعزام مي‌شدند. به عنوان مثال ماموران لهستاني موظف به تهيه فرش هاي زرباف و ابريشمي و ديگر منسوجات ايراني براي ملزومات كاخ سلطنتي بودند.
اين كتاب ارزشمند حاوي تصاوير آثار در نمايشگاه مجموعه شاهكارهاي هنر ايران است كه در سال 2002 به عنوان بزرگ‌ترين نمايشگاه هنر ايراني در موزه ملي لهستان به نمايش درآمد.
در اين مجموعه آثار عصر صفوي بصورت مجموعه‌اي متنوع از نقاشي‌هاي مينياتورِ آثار ادبي و نسخِ‌ خطّي مذهبي ،جلدهاي تزيين شده از برجسته‌ترين نگارگرها و خوش‌نويسان ايران از جمله بهزاد، رضاعباسي،‌ شاه محمود نيشابوري، سلطان حسين و ميرعلي به چشم مي خورد. همچنين اين مجموعه نمونه هايي از بهترين فرش‌ها، منسوجات و سلاح‌هاي توليد شده در قرن‌هاي 16 تا 18 ميلادي در ايران ؛ مجموعه‌اي غني از منسوجات ابريشمي و گلدوزي شده،‌ پارچه‌هايي منقّش به نقوش پيکره ای و دستار‌‌هايي مزيّن به تارهای طلا و نقره، سكه ها، سفال و آبگينه و جنگ افزارهايي را نيز شامل مي‌شود.
علاقه مندان مي‌توانند كتاب مزبور را از فروشگاه مركزي موسسه متن واقع در خيابان ولي عصر(عج)، نرسيده به چهارراه طالقاني، شماره1550 تهيه‌كنند و يا با شماره هاي 66490990 و 66468692 تماس بگيرند.

براي ديدن تصاوير اين كتاب اينجا كليك كنيد.

 

   زمان انتشار: شنبه ٤ خرداد ١٣٩٢ - ١٤:٢٢ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.