صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > «نمدهاي ايران» منتشر شد


 
  «نمدهاي ايران» منتشر شد
 

 

كتاب «نمدهاي ايران، پژوهشي در زمينه نمدهاي منطقه گرگان و دشت» نوشته استاد محمود جوادي‌پور، از مجموعه كتاب‌هاي گنجينه سيمرغ، منتشر شد.

بنا به گزارش روابط عمومي‌فرهنگستان هنر، كتاب «نمدهاي ايران»، چكيده تحقيقات استاد جوادي پور درباره نمدهاي ايران در دهه 50 است. اين كتاب به مناسبت برگزاري گردهمايي «گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران»، از سوي انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد.

اين كتاب در دوزاده فصل به رشته تحرير درآمده است. در اين فصول از تشريح مراحل اوليه شست و شوي پشم و كرك، روش تهيه رنگ‌هاي اصلي از گياهان، نباتات و مواد طبيعي رنگ‌زا، دندانه دادن پشم، رنگرزي با استفاده از رنگ‌هاي گياهي مختلف و تشريح انواع نمد تا طرز ساختن نمد و مراحل مختلف آن، منابع الهام نقش‌هاي اصيل تركمن در نمد و بررسي نمدهاي منطقه گرگان و دشت از نظر تركيب بندي و نقش، آمده است. اين كتاب همراه با عكس‌هاي زيبايي از انواع نمدهاي ايراني و مراحل مختلف توليد نمد از جمله گنجينه‌هاي علمي‌كتاب‌هاي سنتي ايران است.

پيش از اين،‌ اين كتاب چندين بار تا مرحله انتشار رفته بود اما اين بار با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و فرهنگستان هنر در 468 صفحه و 2000 شمارگان منتشر شد.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ١٦ دی ١٣٨٦ - ١٤:٠٩ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.