در سوگ یکی از آخرین بازماندگان هنر« نقاشی پشت شیشه» در ایران
 

  استاد غلامرضا (مشهور به حبیب) نقاش، از آخرین میراث داران گنجینه هنرهای اصیل و از یاد رفته ایرانی که روز گذشته در سن 89 سالگی دیده از جهان فروبست و هنر ایران را با ضایعه فقدان خود روبرو کرد، سال 1311 در دزفول چشم به جهان گشود. پدر و عموی وی تنها نقاشان دزفول به شمار می آمدند. از اثار مهم این دو استاد می توان به شمایل سازی ( نقاشی بروی چوب و شیشه و پرده و دیوار ها از ائمه اطهار ) اشاره کرد که هم اکنون در موزه ها و بقعه سبزقبا و بقعه سیاپوشان دزفول موجود است. در چنین فضایی استاد حبیب نقاش بدنیا آمد و الفبای هنر شمایل سازی را در مکتب پدر و عموی خود فرا گرفت.

ویژگی بارز و برجسته این پیشکسوت هنری، احیا و اشاعه هنر «نقاشی پشت شیشه» در طی بیش از هفت دهه بود. وی این هنر را که بلحاظ پیشینه از هند و از اواخر دوره صفوی به ایران رسیده بود و عمدتا در نقوش تزئینی دربارها و کاربردهای دکوراتیو مصرف داشت، بومی سازی کرد که شامل عناصر طبیعی، تزئینی (گل و مرغ)، داستانها و روایات عامیانه، مذهبی و شمایل نگاری بود.

تجلی هنر آیینی- عاشورایی و شمایل سازی و روایات مذهبی، عنصر هویت بخش و وجه غالب رویکرد و مضامین این هنرمند چه در نقاشی های قهوه خانه و چه در نقاشی های پشت شیشه وی بود که با رنگی بومی و اقلیمی، نمودی چشمگیر و کم نظیر گرفته بود.

حضور و فعالیت مستمر این چهره برجسته و صاحب نام در عرصه هنر سنتی و پاسداری از اصالتهای کهن و زیبایی شناسی منحصر بفرد و رو به فراموشی هنر نقاشی قهوه خانه و نقاشی پشت شیشه، موجب شد تا در سال 92 بعنوان چهره ماندگار هنر دزفول معرفی و تقدیر گردد. حضوری که او را با بیش از 70 سال کار و سخت کوشی مداوم، با نهایت تواضع و بی هیچ ادعایی، او را در شمار معدود نام های قلمرو «هنرهای عامیانه با زمینه دینی- آیینی» قرار داد.

استاد حبیب نقاش در سال 1387 در نمایشگاه بزرگ «گنجینه هنرهای از یادرفته ایرانی» در موسسه فرهنگی هنری صبا، کارگاهی را بمدت یکماه برگزار کرد و در آن با خلق اثر و آموزش به علاقمندان، جلوه هایی نادیده از این دو هنر را به نمایش گذاشت.

دوسال بعد در نمایشگاه «هنرهای عاشورایی» که این بار هم به همت موسسه صبا شکل گرفت، در کارگاه نقاشی پشت شیشه خود میزبان مخاطبان و شیفتگان زیباییهای بدیع این هنر و پیوند سنت، مذهب، آیین و معنویت با فرهنگ و زیبایی شناسی قومی و بومی شد.

موسسه فرهنگی هنری صبا، که در زمان حضور و حیات آن هنرآفرین پرارج و نادره کار، دوبار این افتخار را یافت که پذیرای خلاقیت و هنرمندی آن عزیز فقید باشد، فقدان او را که حقیقتا ضایعه ای غیر قابل جبران برای هنرهای سنتی و آیینی و بویژه برای نقاشی قهوه خانه و نقاشی پشت شیشه ایرانی است به هنر و هنرمندان ایرانی تسلیت می گوید.

 

   زمان انتشار: شنبه ٢١ تير ١٣٩٩ - ١٧:١٣ | نسخه چاپي

خروج