صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > چراغ نمايشگاه هندسه خيال «نيلوفر» روشن شد+ تصاوير


 
  چراغ نمايشگاه هندسه خيال «نيلوفر» روشن شد+ تصاوير
 

نمايشگاه هندسي نگاره‌هاي سيد‌مرتضي مرتضوي‌خراساني با حضور علاقه‌مندان، هنرمندان و اصحاب رسانه افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، عصر روز يكشنبه 6 مهر، نمايشگاهي از تلفيق هنر بافت، رسم و گرافيك در مجموعه نقش جهان فرهنگستان هنر افتتاح شد كه در نوع خود در ايران و جهان بي‌مانند است.

مرتضي مرتضوي‌خراساني، هنرمند اين نمايشگاه از شكل‌گيري ايده اين سبك و تلفيق گرافيك و رسم در دوران دبيرستان مي‌گويد كه طي چند سال گذشته پس از فراغت از مهندسي و بازنشستگي بيشتر به آن پرداخته است و حاصل كارش برگزاري اين نمايشگاه با بيش از 40 تابلو است.
اين هنرمند دوره سه ماهه‌اي را براي طراحي و اجراي هر تابلو لازم مي‌داند و مراحل كار خود را به اين ترتيب توصيف مي‌كند كه طراحي اوليه را در ذهن با مداد انجام مي‌دهد و ذهنياتش را روي كاغذ مي‌آورد، پس از آن طرح روي قالب پياده مي‌شود، بعد ساب پورتال بر روي كار نصب مي‌شود كه شامل پايه‌هايي است كه نخ‌ها حول محور آن گردش مي‌‌كند. در مرحله بعد محاسبات رياضي‌اي انجام مي‌شود كه كمك مي‌كند تا طرح به مرحله اجرا درآيد. سپس طرح به‌ وسيله نخ‌هايي كه جنس آن از پلي‌استر پايين‌تري است، روي قالب اجرا مي‌شود. از داروها و موادي براي تثبيت كار استفاده شده و در مرحله آخر طرح از قالب بيرون آورده، پرس و اتو مي‌شود و در قاب قرار داده مي‌شود.
او اين نمايشگاه را به نام الهه بانوي آب و باروري مي‌داند كه در ايران باستان مورد تقديس و احترام فراوان بوده است و در تمام نقوش باستاني دور تا دور مقبره‌اش، گل نيلوفر نقش بسته است.
اين هنرمند زنده نگه داشتن ميراث فرهنگي را دغدغه اصلي خود در برگزاري اين نمايشگاه مي‌داند و سعي كرده است از نمونه‌هاي مختلف فرهنگ ايران از سقف‌هاي مقرنس و كاشي‌كاري‌ها تا خاتم‌كاري و موتيف‌هاي باستاني در طرح آثار خود استفاده كند.
درهاي نمايشگاه هندسه خيال«نيلوفر» روز يك‌شنبه در نگارخانه جهان مجموعه هنرپژوهي نقش جهان گشوده شد و نمايش آثار تا 17 مهر ماه در اين مجموعه ادامه خواهد داشت.
علامه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌توانند به جز روزهاي پنج‌شنبه و جمعه از ساعت 10 تا 19 به نشاني خيابان ولي عصر(عج)، بالاتر از خيابان شهيد بهشتي، شماره 2169، گالري جهان مجموعه نقش جهان مراجعه نمايند.
براي ديدن تصاوير اين نمايشگاه اينجـا كليك كنيد.

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٧ مهر ١٣٩٣ - ١٥:٤٣ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.