صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > دلشدگان سيد‌الشهداء(ع) در آفرينش سرخ


 
  دلشدگان سيد‌الشهداء(ع) در آفرينش سرخ
 مولود زندي‌نژاد- روايت عاشورا و عاشورائيان هيچگاه پاياني ندارد چرا كه حقيقتي آشكار است كه چون خورشيد بي‌غروب همواره بر تارك تاريخ مي‌تابد و از گرماي آن شيعيان جهان را به جوش و خروش وا مي‌دارد و در اين ميان زبان عاشورائيان، گاه زبان هنر است با خلق آثاري كه بتواند قطره‌اي از عظمت واقعه‌اي جان بخش و جانگداز را به تصوير در آورد.

نمايشگاه گروهي هنرهاي تجسمي با عنوان « آفرينش سرخ» و محوريت واقعه عاشورا چهارشنبه 8 آذر، در موزه هنرهاي فلسطين گشايش يافت. اين نمايشگاه با همكاري موزه هنرهاي معاصر فلسطين و انجمن علمي هنرهاي تجسمي ايران برگزار شد و در آن 60 اثر نقاشي، پوستر، عكس و نگارگري با موضوع عاشورا به نمايش درآمد.

«آفرينش سرخ» روايتي ديگر از عاشورائياني است كه هنر را به خدمت عشق در آورده و با خلق آثاري از جنس عشق در نمايشگاهي در موزه هنرهاي معاصر فلسطين به نمايش گذاشتند.

روايتي كه گاه با حركت قلم‌مو و سر پنجه هنرمندانه كساني چون «جلال الدين سلطان كاشفي»، «محمد كاظم حسنوند»، «پريسا شاد قزويني»، «شهرزاد صالحي‌پور»، «داريوش فرد دهكردي»، «صديقه سلمان»، «معصومه اينانلو»و ... به خلق آثار نقاشي منتهي شده و گاه با پوسترهاي « عفت‌السادات افضل طوسي»، «اشرف‌السادات موسوي لر» از اين واقعه تلخ حكايت مي‌كند. عكس‌هاي « زهرا مسعودي» از جمعيت عزاداران حسيني نيز شاهدي است بر مصيبت جامعه شيعي، كه حتي كودكان نيز در آن‌ها شيون سرداده‌‌اند، گويي قلب پاك و بي‌آلايش كودكان نيز از اين حقيقت، آغشته به درد و تاثري بي‌پايان است كه با اشك‌هاي غلتان خود گواه بر اين ماجرا اند.


نقاشي‌- خط‌هاي «سلطان كاشفي» با آن رنگ‌هاي گلگون خون و آتش هنگامه‌اي را به تصوير كشيده كه با خطوطي از يا حسين(ع) فرياد‌هاي مظلومانه را نشانه رفته و در ميان خيمه‌ها و پرچم‌هايي سوزان و بدن‌هاي بي‌سري كه «شاد قزويني» خلق كرده نفس را در سينه‌ها حبس مي‌كند. حكاياتي كه گاه با نگاره‌هاي صالحي‌پور از اسب بي‌صاحب و خسته و از رشادت‌هاي دلاورمردي‌هاي مردان خدا سخن مي‌گويد و گاه نقش‌ها و فرم‌ها معنايي از شهادت را به تصوير در آورده است. پوسترهايي با رنگ‌هاي سرخ و سياه نمايانگر پنج تني است كه آخرينشان مي‌بايست پرچمدار حق باشد و آن را از گزند منافقان و بد كاران برهاند و با خون خود و خاندانش حامي و نگهبان آن باشد.

نمايشگاه «آفرينش سرخ» شهادت نامه‌ ديگري است كه با امضاء برخي از هنرمندان برجسته تجسمي كشورمان شكل گرفته و تا 7 دي‌ماه در موزه هنرهاي معاصر فلسطين ميزبان عاشقان حسيني است.

 

   زمان انتشار: شنبه ١١ آذر ١٣٩١ - ١٣:١٤ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.