صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نواي هند در فرهنگستان هنر طنين انداز شد


 
  نواي هند در فرهنگستان هنر طنين انداز شد
 

اجراي زنده موسيقي سنتي هند و به دنبال آن كارگاه تخصصي اين موسيقي با حضور نوازندگان برجسته و علاقه‌مندان با همكاري سفارت هند در فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، به دنبال برگزاري اجراي زنده گروه موسيقي سنتي هند كه جمعه شب، 17 آذر 1396، در تالار ايران فرهنگستان هنر، با استقبال چشمگيري از علاقه‌مندان مواجه شد، كارگاه موسيقي سنتي هند نيز با حضور پانديت رانيجيت سنگوپتا به همراه كوسيك بنرجي و آنيكت چاكرابرتي كه از نوازندگان برجسته موسيقي در هند هستند، روز شنبه، 18 آذر، در سالن باربد فرهنگستان هنر برگزار شد.

استاد رانيجيت سنگوپتا كه از نوازندگان و آهنگسازان برجسته هند است در اين كارگاه به توضيحاتي دربارۀ موسيقي سنتي كشورش پرداخت و گفت: به هند سرزمين وداها مي‌گويند و منابع اصلی حکمت هند وداها، عبارت از چهار کتاب «ریگ ودا» یا کتاب نیایش‌ها، «یاجور ودا» یا کتاب نیایش‌کنندگان، «ساما ودا» یا کتاب سرودها و «آتارواودا» كتاب روحانيان است كه در «ساما ودا» ترانه‌ها و نيايش‌هايي وجود دارد كه مخصوص مراسم مذهبي و معادل موسيقي كليسايي است.


وي در ادامه توضيحات خود درباره موسيقي «راگا» گفت: موسيقي راگا براي بيان احساسات، شور و عشق، محبت و همدردي به وجود آمده است. موسيقي اولیه از تك نت به وجود آمد. این موسیقی با الهام از صداي پرندگان و حيوانات شکل گرفت. سپس به سه نت ارتقاء پيدا كرد. موسيقي راگا هنگامي به وجود آمد كه نت‌ها از پنج و هفت نت بيشتر شد و به اين ترتيب ملودي‌هاي آن شكل گرفت. در منطقه شمال هندوستان فقط در زمان‌هاي خاص مانند نيايش براي باران از این نوع موسیقی استفاده مي‌كنند، اما در مناطق جنوبي اجراي راگا وقت و زمان ندارد.

رانيجيت سنگوپتا سپس با همراهي دو نوازنده ديگر به تشريح بيشتر در خصوص ملودي‌ها و نواي موسيقي راگا پرداخت و به سوالات حاضرين پاسخ گفت.

 

 

   زمان انتشار: يکشنبه ١٩ آذر ١٣٩٦ - ١٠:٣٦ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.