صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نمایشگاهی متفاوت از آثار معرق استاد اینانلو


 
  نمایشگاهی متفاوت از آثار معرق استاد اینانلو
 

مولود زندی نژاد - همزاد بارانی/ در باد خانه داری/ سر می زنی به ناکجا/ آوارگی هایت از باد است/ می دانم... این‌ها بخشی از سروده‌های شاعر جوانی است که برای آثار معرق استادش «مهران امیر اینانلو» سروده است.

نمايشگاه آثار معرق  «رستاخیز چوب»  که عصر شنبه 20 دی ماه، در گالری جهان مرکز هنر پژوهی نقش جهان افتتاح شد؛ نمابشگاهی از آثار معرق «مهران امیر اینانلو» است که هنگام ورود حس متفاوت بودن آن را به وضوح درک می‌کنیم. متفاوت نه فقط از حیث ابداع شیوه‌ای نو و جدید در کار معرق، بلکه به لحاظ ذوق بصری و نگاه هنرمندانه‌ای که در خلق این آثار وجود دارد. حتی نام آثار باشیوه‌ای خاص و ذوقی شگرف به صورت اشعاری سپید از شاعر جوان معاصر, علیرضا اسفندیاری همراه است که خود نیز در محضر استاد اینانلو به فراگیری معرق پرداخته و اشعارش، خاص آثار استاد سرده شده است.

گرچه شنیده بودم استاد اینانلو مبدع شیوه‌ای جدید در آثار معرق هستند اما در لحظه ورود به این نمایشگاه، آنچه انتظار داشتم آثاری به شکلی  تخت و تک بعدی بود که سطح آن با لاک و الکل براق شده، اما این آثار نه براق بودند و نه تک بعدی بلکه اکثرشان فضایی پرسپکتیو را که با ظرافت و زیبایی خاصی اجرا شده بود، نشان می‌داد. پرندگانی که گویی از سطح جدا شده و آماده پروازند یا درختان پاییزی که برگ‌های رنگارنگش چون فرشی زیبا بر زمین گسترده شده و نیز گل‌هایی که تصویرشان در آب منعکس شده است یا کلون درهای چوبی و استکان‌های کمر باریک چای که حس نوستالوژی از فضای گذشته را القا می کنند.

هجده اثری که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است، حاصل تلاش های 2 تا 3 سال اخیر هنرمند بوده که عکاسی از مناظر بکر، ایده و دستمایه آثار معرق او شده است.

مهران امیر اینانلو متولد اول تیر ماه 1346 است و در خانواده‌ای هنرمند و با ذوق در زمینه نقاشی فعالیت‌های خود را آغاز کرد. سپس به رشته معرق علاقه‌مند شد و به صورت آکادمیک به آموختن این رشته هنری پرداخت. مهران امیر اینانلو، استاد دانشگاه و دارای مدرک درجه یک هنری و دارنده دیپلم عالی افتخار از جامعه مخترعین و مبتکرین ایران و کسب متعدد رتبه اول در نمایشگاه های مختلف است. وی تاکنون در نمایشگاه‌ها و اکسپوهای داخل و خارج از کشور شرکت داشته است.

نمايشگاه «رستاخيز چوب» تا اول بهمن ماه همه روزه به جز پنج شنبه‌ها و جمعه‌ها از ساعت 10 تا 16 مركز هنرپژوهي نقش جهان به نشانی خيابان ولي عصر (عج)، بالاتر از خيابان شهيد بهشتي، شماره 2169 میزبان نگاه گرم علاقه‌مندان است.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٢١ دی ١٣٩٣ - ٠١:٢٠ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.