صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > شما به ميهماني تماشاي لحظه‌هاي ماندگار دعوت شده‌ايد!


 
  شما به ميهماني تماشاي لحظه‌هاي ماندگار دعوت شده‌ايد!
 مولود زندي‌نژاد- از نقاشي‌هايي كه انسان‌هاي نخستين در دل غارها كشيده‌اند تا حكاكي‌ها و حجاري‌ها و ... همه مبين اين حقيقت است كه انسان هميشه علاقه داشته تا تاريخ را به روايت تصوير در آورد زيرا زبان تصوير را گوياتر از هر زبان ديگري يافته تا جايي كه هيچ سند مكتوبي نتوانسته تا اين حد مستدل به پرسش‌هاي انسان‌ها پاسخ دهد. عكس و تصوير پنجره‌اي گشوده تا او از درون آن بتواند روايت متفاوتي از وقايع و رويدادها داشته باشد.

عصر دوشنبه سوم مهر همزمان با گراميداشت ياد و خاطره حماسه مقاومت ملت ايران در جنگ تحميلي نمايشگاه عكسي از هشت سال دفاع مقدس و جبهه‌هاي جنگ با عنوان « لحظه‌هاي ماندگار» در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش يافت كه در آن 40 تصوير از 40 هنرمند عكاس به نمايش در آمد و با حضور «معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي»،رييس موزه هنرهاي معاصر فلسطين ، اصحاب رسانه و هنرمندان عكاس افتتاح شد.

اين نمايشگاه تنها يك فضاي عرضه عكس نيست بلكه نمايش تصاوير زنده‌اي است از زندگي، خانواده، دلاورمردي‌ها و جنگ‌آوري‌ها و ... كه روايت متفاوتي از تاريخ هشت سال دفاع مقدس را براي مخاطبينش بازگو مي‌كند. با ديدن اين تصاوير تو گويي در ميان تاريخ گم شدي و در ميانه آن‌ها براي لحظه‌هايي قدم مي‌زني به چهره‌هايشان مي‌نگري كه همه سرزنده و شاداب است و نشاني از افسردگي و دلتنگي ندارد هر چه هست شور است و اميد است و زندگي ... به ياد حديث مبارك حضرت علي‌(ع) مي‌افتي كه مي‌گويد:« برای دنيای خود آنچنان زنـدگی کن که گويی زندگی جاويد خواهی داشت و براي آخرتت آنچنان زندگی کن گويی که فردا خواهی مرد.» و آن را مصداق اين مردان خدا مي‌بيني، كساني كه خود و راويانشان شايد هم‌اكنون در ميان ما نباشند اما لحظه‌هاي نابي را برايت زنده و آشكار مي‌كنند. در آن زمان است كه ندايي در درونت آوا سر مي‌دهد آنان كه بودند؟‌ انگار پروردگارت موجوداتي آسماني آفريده كه نمي‌توانسته‌اند در ميان زمين قدري بيشتر تامل كنند و آنان را با خودت و زمانه‌ات مقايسه مي‌كني ...

در اين هنگام چهره عكاسان جنگ را مي‌بيني كه آثارشان در اين نمايشگاه به نمايش درآمده و يكي يكي به درون نمايشگاه راه مي‌يابند «سعيد صادقي»، «امير علي جواديان»، « مهدي منعم»، « علي فريدوني» ، «محمد حسين حيدري» و ... كه باز هم همان شور و نشاط سال‌هاي جنگ را دارند و مانند آن است كه آنجا نمايشگاه نيست صحنه‌اي است از پشت جبهه كه يكديگر را يافتند و با دوستان خود گپ مي‌زنند و در آخر باز هم در كنار يكديگر عكس يادگاري مي‌گيرند و مي‌خواهند باز آن تاريخ با شكوه را به شكلي ديگر روايت كنند.

آن‌هايي كه متولدين دهه چهل و ماقبل آن هستند و نسل جنگ و انقلاب به شمار مي‌آيند شايد ديدن اين تصاوير و چهره‌ها حسرتي جانكاه برايشان به ارمغان آورد حسرتي از سر دلتنگي و نداشتن افتخار شهادت اما براي نسل بعد از آن سئوالات متعددي باقي است كه شايد تماشاي اين لحظه‌هاي ماندگار يا بخشي از اين سئوالات را پاسخ باشد؛ لحظه‌هايي كه شايد ديگر هرگز تكرار نشوند با اين حال روشن است كه آن‌ها حكايت ماندگار تاريخ پر فراز و نشيب سرزمينت هستند كه لحظه‌هاي آن را ماندگار وجاودانه ساخته‌اند.

اين نمايشگاه خاطره‌انگيز كه مرور تاريخ است تا 21 مهر در موزه هنرهاي معاصر فلسطين فرهنگستان هنر داير است.

 

   زمان انتشار: سه شنبه ٤ مهر ١٣٩١ - ١٤:١١ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.