صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > تفكيك موسيقي هنري و مردم‌پسند راحت نيست + فيلم+ پادكست


 
  تفكيك موسيقي هنري و مردم‌پسند راحت نيست + فيلم+ پادكست
 استاد مجيد كياني در نشست تخصصي نگرشي بر موسيقي مردم پسند و هنري، تفاوت اين دو نوع موسيقي را در محتوا و پيام انساني آن دانست.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، چهاردهمين نشست تخصصي شناخت هنر موسيقي ايراني با عنوان «نگرشي بر موسيقي مردم پسند و هنري» پنجشنبه 26 بهمن در سالن ايران فرهنگستان هنر برگزار ‌شد. اين نشست از مجموعه برنامه‌هاي پژوهشي موسيقي موسسه فرهنگي سروستاه بود كه با همكاري فرهنگستان هنر و بر اساس پژوهش‌هاي استاد «مجيد كياني» نوازندهٔ سنتور و از استادان موسيقي ايراني برگزار شد.

مجيد كياني، در اين نشست، تفكيك موسيقي هنري و مردم پسند را به راحتي امكان‌پذير ندانست، زيرا به اعتقاد وي هيچكدام جايگاه معيني نداشته و به طور نسبي مي‌شود به آن پرداخت. وي بر اين اساس به تشريح دو نوع موسيقي پرداخت و در اين‌باره اظهار داشت: «با تغييرات اندكي در موسيقي هنري آن را مي‌توان به فضاي مردم پسند ‌كشاند. البته بايد متذكر شد كه قضاوت شرقي‌ها در تفكيك اين نوع موسيقي ارزشي است و در اين ارزش گذاري قرار نيست كه موسيقي بد يا خوب شناخته شود بلكه قرار است با نگاهي فلسفي به اين دو نوع موسيقي بپردازيم.»

وي در تشريح موسيقي هنري ادامه داد:« آنچه به عنوان موسيقي هنري مي‌شناسيم همان تصوير انساني است كه در موسيقي نهفته شده تا شنونده بتواند محتواي آن را درك كند. در صورتي كه در موسيقي مردم پسند خبري از انديشه نيست و از لحاظ حالت و مضمون آن نيز، كاملا تكراري است.»

كياني تصريح كرد:«علاقه ما نبايد به پيش قضاوت در مورد موسيقي منتهي شود و موجب شود تا ما از هر نوع موسيقي لذت برده و يا به تحليل و چگونگي همه انواع موسيقي دست بزنيم، بلكه بايد از موسيقي نيز مانند ساير هنرها و علوم به يك شناخت صحيح رسيده و در جهت منافع آن گام برداريم.»

اين نوازنده پيشكسوت سنتور در ادامه افزود:« وظيفه اصلي يك آهنگساز، خواننده يا نوازنده انتقال صادقانه پيامي است كه در محتواي موسيقي نهفته و به عنوان يك ضرورت مهم شناخته مي‌شود و نبايد با احساسات، رويا و خيالپردازي كوركورانه به تحليل يك موسيقي پرداخت، به عبارتي هر كس با درجه آگاهي كه دارد به انتخاب موسيقي مورد علاقه خود دست مي‌زند.»

استاد كياني با پخش نمونه‌هايي از موسيقي‌ كلاسيك اثر بتهون در دو نمونه متفاوت، موسيقي مقامي خراسان، موسيقي دستگاهي با ساز تار، موسيقي دستگاهي رديف با ساز ويلن به تشريح بيشتر نمونه‌هاي موسيقي هنري و مردم پسند پرداخت.

در پايان اين نشست نيز، وي با اجراي زنده سنتور در دستگاه ماهور برنامه را به پايان برد.

براي مشاهده فيلم اجراي موسيقي توسط استاد كياني اينجـــــــــــــا را كليك كنيد
براي شنيدن پادكست بخشي از برنامه اينجـــــــــــــا كليك كنيد

 

   زمان انتشار: شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩١ - ١٤:٥٢ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.