تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > كسي كه فيزيك و رياضي نمي داند ،صفي الدين ارموي را نخواهد شناخت


  پرفسور ژان دورينگ :
  كسي كه فيزيك و رياضي نمي داند ،صفي الدين ارموي را نخواهد شناخت
 

كساني كه در علوم رياضي و فيزيك شناخت كافي نداشته باشند، هرگز نمي توانند كتابها و آثار صفي الدين ارموي را درك و يا مطالعه كنند .

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر ، پرفسور" ژان دورينگ" شهروند فرانسوي مقيم تهران ونيز رئيس انجمن ايرانشناسي فرانسه در ايران ،با بيان مطلب فوق گفت: "علمي كه صفي الدين ارموي در كتابهاي خود به كار گرفته است براي كساني كه با علوم رياضي و فيزيك ميانه اي ندارند ،قابل فهم ودرك نيست . علاوه بر اين ،كتاب هاي او در زمان خودش به زبان عربي منتشر شده كه اين كتابها بعدها به هر زباني جز فارسي ترجمه و در دسترس قرار گرفت."

وي ادامه داد:" فكر مي كنم حدود هفتاد سال پيش كتاب صفي الدين ارموي در فرانسه منتشر شد كه باز هم ايرانيان آن زمان به اين زبان هم آشنايي نداشتند تا حداقل كتاب صفي الدين را از فرانسه به فارسي ترجمه كنند."

وي در ادامه با اشاره به انتشار كتابهاي صفي الدين ارموي و يا درباره او طي روزهاي برگزاري همايش ارموي گفت:" خوشبختانه كتابهايي كه همزمان با برپايي همايش صفي الدين ارموي منتشر خواهد شد اين فرصت را براي هنرمندان ايراني در عرصه موسيقي فراهم مي كند تا با آثار و شرح حال وي بيشتر آشنا شوند."

ژان دورينگ همچنين درباره برپايي همايش صفي الدين ارموي گفت :" من به اين حركت كاملا اميدوارم ،وخوب مي دانم كه ما از اين طريق مي توانيم اين نظريه پرداز بزرگ عرصه موسيقي را به دوستداران اين هنر بشناسانيم . به شخصه برگزاري چنين همايش را بهانه اي مي دانم براي ادامه اين روند ،تا از اين طريق كنگره ها ،سمينارها ،همايشهاي مختلفي را در حوزه موسيقي برگزاركنيم ."

وي در ادامه افزود:" ما در عصري زندگي مي كنيم كه گفت و گوي تمدنها است و من اين گفت و گو را گفت وگوي موزيكال مي دانم ، چه از نظر تئوريك وچه از نظر علمي . ما از اين طريق مي توانيم مرز مشتركي كه در زمان گذشته ميان ملل بوده است را دوباره احياء كنيم ".

گفتني است همايش صفي الدين ارموي طي روزهاي 26 و 27 دي ماه در تهران و 30 دي ماه در اروميه به همت فرهنگستان هنر و با همكاري استانداري و اداره كل ارشاد استان آذربايجان غربي ، بنياد رودكي ، بنياد ايرانشناسي فرانسه در ايران و انجمن موسيقي ايران برگزار خواهد شد.

 

   زمان انتشار: شنبه ٢٦ دی ١٣٨٣ - ١١:٤٨ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.