صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > گزارشي از مراسم تجليل از پيشكسوتان هنرهاي سنتي


 
  گزارشي از مراسم تجليل از پيشكسوتان هنرهاي سنتي
 

 
ايرج نعيمايي: هنرمندان جانشين خداوند بر روي زمين هستند

با همكاري فرهنگستان هنر و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، مراسم تجليل از هشت پيشكسوت هنرهاي سنتي ايران با حضور هنرمندان و اعضاي فرهنگستان هنر در سالن شماره يك سينما فلسطين برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين مراسم با نمايش نماهنگي از زندگي مرحوم محمود دهنوي (استاد قلم زني)،‌ آغاز شد.

سپس ايرج نعيمايي رئيس گروه هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر طي سخناني با اشاره به اينكه هنرهاي سنتي، كه با عنوان صنايع دستي ناميده مي‌شوند، هنرهاي ملي ما هستند ،گفت:‌«تجارب انسانهاي بزرگي در طول تاريخ پشت اين هنرها نهفته است. افرادي با تجارب و مهارتهاي بسيار در اين عرصه قدم گذاشته‌اند و افق‌هاي روشني را پيش چشم ما گشوده‌اند.»

وي با اعلام اين كه اساتيد هنرهاي سنتي هر كدام به اندازه يك ملت تأثير گذار هستند، خاطرنشان كرد: «احترام به سنت‌ها احترام به بشريت، اخلاق، انسانيت و علم است. ما مدعي هستيم هيچ انساني بدون توجه به گذشته نمي‌توانند در آينده قدم‌هاي مثبتي بردارد.»

نعيمايي افزود: «اساتيد رشته‌هاي هنرهاي سنتي، آيينه‌دار حقيقت هستند. اين هنرها انسان را به حق دعوت مي‌كند و نگاه و تعمق به اين آثار، رمز و نشانگر حق است. عدالت، تقارن، وحدت، كثرت، بي‌نهايت و اعتقاد به خداوند در اين آثار به چشم مي‌خورد.» وي در ادامه گفت:«هنرمندان جانشين خدا بر روي زمين هستند و هنرمند صفت خلقت خداوند را كه صفت ممتاز است، كسب كرده و همواره آياتي راخلق مي‌كنند كه انسان با نگاه به آنان به حقيقت مي‌رسد.»

وي با انتقاد از عدم توجه مسئولان به هنرهاي سنتي گفت: «متاسفانه در دوراني زندگي مي‌كنيم كه توجه به اين هنرها از سوي كساني كه قدرت فرهنگي را در كشور در دست دارند كم است. كم توجهي به اين هنرها در طي صد سال اخير بسيار زياد بوده و با گرايش به هنرهاي غربي، توجه به هنرهاي ملي كم شده است. اگر بخواهيم حيثيتي براي هنر ملي قائل شويم، جز توجه به اين هنرها راهي نداريم.»

وي با اشاره به پيشكسوتان هنرهاي سنتي تصريح كرد:‌«آثار اين ستاره‌هاي درخشان، شمع وجود بشريت را روشن مي‌كند با اين حال ما هر روز شاهد از دست دادن يكي از اين عزيزان هستيم. اميدوارم به همت وجود در حركت اين اساتيد، در آينده استادان بزرگي تربيت شوند كه ادامه دهنده راه پيشكسوتان عرصه‌ هنرهاي سنتي باشند.»

سپس استاد محمود فرشچيان و غلامحسين اميرخاني، به روي صحنه آمدند و جوايز استاد ذبيح‌اله احمدي در رشته زري‌بافي، استاد لطيف تقديري آذر در رشته قالي و گليم‌ديواري، استاد حسن علي‌اكبر خزينه در رشته سفال و كاشي‌سازي، استاد حسن خواجه شيراني در رشته قلمزني ، استاد غلامرضا روزي‌طلب در رشته خاتم‌سازي، استاد پرويز زابلي در رشته منبت‌سازي، استاد ابراهيم قنبري مهر در رشته‌سازسازي و استاد حسين كلاقچي گنجينه در رشته چاپ باتيك را اهدا كردند.

در ادامه مراسم محمود فرشچيان از همكاري با اين اساتيد در دانشگاه هنرهاي زيبا به عنوان يكي از خاطرات خوب زندگي خود ياد كرد. و درگذشت استاد جواد رستم‌شيرازي يكي از پيشكسوتان عرصه نگارگري را تسليت گفت.

غلامحسين اميرخاني نيز با اعلام اينكه تداوم تجليل از بزرگان عرصه‌هاي هنري دستاورد ارزشمندي است، گفت: «اين حركت پشتوانه ملي و هويت ماست و بايد براي تداوم اين هنرهاي ارزشمند اينگونه مراسم را برگزار كرد.»

وي ادامه داد:‌ «بايد با شايستگي تمام به ميراث گرانقدر فرهنگي- هنري ارج نهاد و با درك و دريافت صحيح هنرهاي مدرن، آن را به هنر ملي و دستاوردهاي هنري خود پيوند زد.»

گفتني است در اين مراسم گروه فاخته نيز به اجراي موسيقي سنتي پرداخت.

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٩ خرداد ١٣٨٤ - ١٠:٢٩ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.