صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > تقدير از خانواده 13 هنرمند شهيد در جلوه جمال


 
  تقدير از خانواده 13 هنرمند شهيد در جلوه جمال
 نخستين يادواره شاهدان عرصه هنر "جلوه جمال" به منظور گراميداشت مقام هنرمندان شهيد در طول 8 سال دفاع مقدس در عرصه هاي هنرهاي تجسمي، تئاتر و ساير عرصه هاي هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، يادواره جلوه جمال ويژه تقدير از شهداي عرصه هنر ديني عصر چهارشنبه، 6 دي با حضور رئيس جمهور در تالار وحدت برگزار شد. در اين مراسم که مسعود زريبافان، رئيس سازمان بنياد شهيد؛ سيدمحمد حسيني، وزير ارشاد؛ حجت الاسلام ابوترابي فرد، نايب رئيس مجلس و جمعي از هنرمندان نيز در آن حضور داشتند، 13 نفر از خانواده شهدا و تعدادي از فعالان عرصه هنر ديني مورد تقدير قرار گرفتند. همچنين در اين يادواره کتاب «آيينه جمال و جلوه جمال» توسط رئيس جمهور رونمايي شد.

رييس جمهور در يادواره هنرمندان شهيد اظهار داشت: هنر بازآفريني زيبايي و شهادت دادن به حقيقت زيبايي‌ها در عالم هستي است، هنرمندان شاهدند و اوج هنر شهادت است و هنرمندي و شهادت دو جلوه متعالي از حقيقت انسان است

رييس جمهور با اشاره به اينكه كسي كه با خلق زيبايي ها زندگي مي‌كند، هنرمند است، خاطر نشان كرد: هنر بازآفريني زيبايي و شهادت دادن به حقيقت زيبايي ها در عالم هستي است، هنرمندان شاهدند و اوج هنر شهادت است. هستي بدون زيبايي بي معناست كسي كه اثري از زيبايي در وجودش نيست وجود ندارد ، هر چه هست زيباست و هر چه زيباست موجود است.

وي با اشاره به اينكه انسان‌ها چطور ميل پيدا كردند كه به اين دنيا بيابند، گفت: خداوند انسان را با جلوه هاي زيبايي مطلق خود آفريده و جمال خدا زيبايي مطلق است و خدا انسان را با اين هدف آفريد و به اين عالم آورد. هر كس اثري از زيبايي جانان كه وجود خدايي است ندارد، زيبايي حقيقي را ندارد و مرده است.

احمدي نژاد با طرح اين سوال كه هنرچيست و هنرمند كيست؟ خاطر نشان كرد: هنرمندي بازآفريني زيبايي هاي عالم هستي است چرا كه عالم جاري زيبايي هاست و هنرمند اين زيبايي ها را با هنر خود بازآفريني و مجسم مي كند. بالاترين هنرمندي تجسيم زيبايي هاي انساني است و همه حقيقت عالم و بالاترين زيبايي ها، زيبايي هاي روحي و كمالي انسان است كه جوانمردي، گذشت، وفاداري، پاكي و صداقت در آن به نمايش گذاشته مي‌شود.

رييس جمهور با بيان اينكه ظرفيت انسان نامحدود است ، تصريح كرد: انسان مي تواند به جايي برسد كه تجلي خدا و عينيت زيبايي در عالم هستي باشد و رسيدن به اين درجه، مستلزم دور شدن از ماديات (خود زميني ) است تا به درجات بالاتر و كمال دست يابد. انسان براي رسيدن به كمال بايد از خود گذشتگي داشته باشد و اين امر جز با عشق و كشف رمز تجلي زيبايي هاي الهي و رمز و راز هنر و هنرمندي در اين زمينه، دست يافتني نخواهد بود .

رييس جمهور با بيان اينكه انسان هايي كه با عشق زندگي مي كنند جز خدا را نمي بينند، اظهار داشت: هنرمندي كه اثري را خلق مي كند ديگران را تحت تاثير قرار مي دهد و نگاه ديگران را به عالم هستي نيز عوض خواهد كرد.

دكتر احمدي نژاد با اشاره به اينكه آينه جمال خدا كيست، تصريح كرد: انسان كامل نخست پيامبر گرامي اسلام(ص) و پس از او انسان‌هاي كامل يكي پس از ديگري و در دوره كنوني امام عصر (عج) است كه بالاترين جلوه خداست و محال است بدون عشق به امام عصر (عج) به دنيا آمده باشيم. آن‌هايي كه به اوج رسيدند يكبار چشمانشان به آن جلوه جمال افتاد و از خود بيخود شدند و از اين ديار تا آسمان پركشيدند.

محمدعلي رامين معاون سابق مطبوعات وزارت ارشاد، حميد شاه‌آبادي معاون هنري ارشاد، محسن مومني‌شريف رئيس حوزه هنري، مهدي چمران رئيس شوراي اسلامي شهر تهران، داوود رشيدي، داريوش ارجمند، محمد شيري، محمد فيلي و ... از جمله افرادي بودند که در اين مراسم حضور داشتند.

 

   زمان انتشار: شنبه ٩ دی ١٣٩١ - ١٠:٤٩ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.