صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > صبا 60 سال هنر ارامنه ايران را رونمايي كرد


 
  صبا 60 سال هنر ارامنه ايران را رونمايي كرد
 

 
مؤسسه فرهنگي-هنري صبا درهاي نگارخانه‌هاي خود را به روي شش دهه دستاوردهاي هنر معاصر ارامنه ايران گشود تا با نمايش نزديك به 600 اثر، در قالب نقاشي و عكس، بخشي از گنجينه هنر معاصر كشورمان رونمايي شود.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی-هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، نمايشگاه بزرگ هنرمندان معاصر ارامنه در اين مؤسسه با حضور شمار زيادي از علاقه‌مندان، مسئولان فرهنگي و هنرمندان گشايش يافت. درهاي نگارخانه‌هاي صبا (خيال، صبا و نگارخانه ملي و آينه) به روي ده‌ها اثر هنرمندان عكاس و نقاش ارامنه گشوده شد تا در جريان اين نمايشگاه، بخش مهمي ‌از آثار متعلق به گنجينه هنر معاصر ايران طي چند دهه كه بسياري از پيش‌كسوتانش از ارامنه محسوب مي‌شوند، رونمايي شود.

نمايشگاه هنر ارامنه در ادامه سلسله نمايشگاه‌هاي هنرمندان سراسر ايران و در سطحي گسترده در دو بخش عكاسي و نقاشي، حاصل بيش از شش دهه هنر اين اقليت را به نمايش مي‌گذارد. انتخاب آثار در هر بخش توسط دبيران و براساس معيارهاي حرفه‌اي صورت گرفته است. بدين ترتيب سطح كيفي آثار عرضه شده چشمگير و نشانگر تنوع جالبي از انواع گرايش‌ها و جريان‌هاي هنري در دهه‌هاي اخير ايران است. اين نمايشگاه طيف وسيعي از مضامين و موضوع‌هاي مذهبي، تاريخي، آئيني، قومي ‌و بومي، سياسي، اجتماعي و رويكردهاي خلاقه، انتزاعي و فرم گرايانه را در بر مي‌گيرد.

بخش عكاسي اين نمايشگاه شامل نزديك به 250 اثر است. در اين ميان نام‌هاي شاخص و برجسته‌اي چون نيكول فريدني، آلفرد يعقوب زاده، آرمان استپانيان، سيمون آيوازيان، واحد ترپانچيان و سورن سپانيان و ... به چشم مي‌خورد. در اين بخش سيري از تاريخ تحول و گرايش‌هاي مختلف عكاسي حرفه‌اي ايران را از دهه 20 تا به امروز - با عكس‌هاي نيكول فريدني و واحد ترپانچيان از مناظر تهران قديم و رويكردهاي خلاقه، فتوآرت و ... در آثار عكاسان برجسته‌اي چون آرمان استپانيان- شاهد هستيم. عكس‌هاي آلفرد يعقوب زاده يكي ديگر از عكاسان نام آشناي ايراني در عرصه بين‌المللي با موضوع‌هايي چون انقلاب، جنگ تحميلي و فلسطين دريچه‌اي به حساسيت‌هاي اجتماعي، مذهبي و جهاني را در تاريخ عكاسي ايران گشوده است. همچنين كيفيت بالاي آثار و حرفه‌اي بودن آن‌ها در بخش‌هايي چون طبيعت و معماري جالب توجه است. ويژگي ديگر آثار ارائه شده در اين بخش، تجلي روح قومي، فرهنگ بومي، آداب و رسوم و آئين‌هاي ارامنه و همچنين نگاه ويژه اين عكاسان به اديان، مناسك و شعائر مذهبي در سراسر جهان و به خصوص فرهنگ اعتقادي مسلمانان است.

اما دربخش نقاشي با نمايش حجم وسيعي از آثار (بيش از 300 اثر) مواجه هستيم كه بسياري از اين آثار، نماينده عمده‌ترين جريان‌ها وگرايش‌هاي هنر مدرن و معاصر در دهه‌هاي اخير (همچون مكتب سقاخانه و...) به شمار مي‌روند. آثار دو پيش‌كسوت يكي از مهمترين جنبش‌هاي هنر تجسمي‌نوين (ماركوگريگوريان و سيراك ملكونيان) از اين جمله است، كه براي نخستين بار در اين نمايشگاه رونمايي شده‌اند. همچنين آثاري ازنقاشان شناخته شده و پيش‌كسوتي چون سروژ بارسقيان، سركيس زاكاريان، واحد مرادين، ستراك نظريان، اليك قازاريان، ماركا رقارابگيان و ... نيز در اين بخش خودنمايي مي‌كند.

نمايشگاه هنرارامنه معاصرايران از 17 تا30 آذرماه ميزبان عموم علاقه‌مندان و بازديدكنندگان خواهدبود.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ١٧ آذر ١٣٨٧ - ٠٩:٤٦ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.