تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نشست سرپرست پژوهشكدة هنر با استادان فرهنگ و هنر


 
  نشست سرپرست پژوهشكدة هنر با استادان فرهنگ و هنر
 

اولين نشست سرپرست و اعضاي هيئت علمي پژوهشكدة هنر با تني چند از پيش‌كسوتان، استادان و پژوهشگران حوزة فرهنگ و هنر دوشنبه 18 بهمن‌ در محل اين پژوهشكده برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر به نقل از پژوهشكدة هنر، اين نشست با موضوع تبادل‌نظر دربارة آغاز به‌كار دوبارة گروه مطالعاتي «تاريخ هنر ايران» برگزار شد. در ابتداي اين نشست دكتر سهيلا نجم، سرپرست پژوهشكدة هنر، دربارة اهداف و وظايف، برنامه‌ها و طرح‌هاي در دست اقدام اين گروه مطالعاتي توضيحاتي ارائه داد. براين‌اساس «شناسايي و ارزيابي وضع كنوني مطالعات تاريخ هنر ايران»، «تدوين سياست‌ها و راهبردهاي ملي براي مطالعات در اين حوزه و پيشنهاد آن به مراجع ذي‌صلاح» و «برنامه‌ريزي به‌منظور سازمان‌دهي و جهت‌دهي به مطالعات تاريخ هنر ايران و تشويق محققان به استمرار تحقيقات در اين بخش» از جمله اهداف و وظايف اين گروه مطالعاتي عنوان شد.

وي سپس بر لزوم شكل‌گيري كميته‌هاي «معماري و هنرهاي تجسمي ايران»، «هنرهاي نمايشي(سينما و تئاتر)»، «موسيقي ايران» و «هنر شرق» به‌عنوان كميته‌هاي زيرمجموعة اين گروه اشاره كرد. دكتر نجم به تشكيل اين كميته‌ها به‌منظور افزايش ميزان تعامل و همكاري با پژوهشگران و رفع نقصان‌ها و فقر مطالعات و تحقيقات در اين حوزه‌ها تأكيد كرده و ضرورت تسريع در تعيين الويت‌هاي پژوهشي و مطالعاتي در كميته‌هاي ياد شده را يادآور شد.

نجم برنامه‌ريزي براي برپايي همايش‌ها، سمينارهاي تخصصي و كارگاه‌هاي آموزشي (در راستاي اهداف و وظايف اين پژوهشكده) و مذاكره با نمايندگان دانشگاه‌ها و مراكز علمي و تحقيقاتي خارج از كشور (با هدف افزايش تعاملات علمي و پژوهشي در حوزة مطالعات تاريخ هنر) را از برنامه‌هاي آينده و در دست اقدام اين گروه عنوان كرد.
وي در پايان سخنان خود از برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي «اقتباس از قصص قرآني در آثار نمايشي و سينمايي» طي سه روز در اسفندماه امسال و همايش بين‌المللي «هنر و آيين» در مهرماه سال آينده توسط پژوهشكده هنر خبر داد.
در ادامه استادان و پژوهشگران حاضر در اين نشست، ضمن تقدير و تشكر از فراخوان و دعوت پژوهشكدة هنر از محققان و هنرمندان به‌منظور افزايش تعامل و مشاركت ايشان در تدوين سياست‌ها و برنامه‌هاي اين نهاد علمي، پيشنهادهايي را به‌منظور افزايش كيفيت برنامه‌ها و طرح‌هاي علمي پژوهشكده ارائه كردند.
«ضرورت استمرار نشست‌هاي مشورتي با حضور استادان و پژوهشگران هنر»، «لزوم برنامه‌ريزي براي انجام مطالعات پژوهشي در حوزة هنر معاصر كشور درگرايش‌هاي هنري مختلف»، «توجه به هنرهاي سنتي به‌عنوان ميراث معنوي كشور و انجام پژوهش‌هاي بنيادين در اين بخش»، «افزايش تعامل و همكاري‌هاي علمي با نهادهاي پژوهشي داخل و خارج كشور»، «توجه به جذب منابع مالي و پروژه‌هاي تحقيقاتي از طريق سازمان‌هاي سفارش‌دهنده»، «مستندسازي تصويري هنر ايران» و «تدوين بانك جامع اطلاعاتي پژوهش هنر در ايران» از جملة اين پيشنهادات و نظراتي بود كه در اين جلسه مطرح شد.

گفتني است، دومين نشست از اين سلسله جلسات در پايان ماه جاري و با موضوع «ارائة اوليت‌ها و ضرورت‌هاي پژوهشي در حوزة مطالعاتي تاريخ هنر» ايران برگزار خواهد شد.

 

   زمان انتشار: شنبه ٧ اسفند ١٣٨٩ - ١١:٥٦ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.