صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > درونمايه عكاسي كودك كاملاً معنوي است


 
  درونمايه عكاسي كودك كاملاً معنوي است
 

 
نشست پژوهشي كودك از منظر عكاسي، با حضور صاحب‌نظران، كارشناسان و پيش‌كسوتان عكاسي ايران، در موزه هنرهاي معاصر فلسطين برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي موزه هنرهاي معاصر فلسطين وابسته به فرهنگستان هنر، در نشست پژوهشي «كودك از منظر عكاسي» كه با حضور تني چند از كارشناسان، صاحب‌نظران و عكاسان برجسته و داوران جشنواره عكس «كودك، آينه معنويت» در موزه هنرهاي معاصر فلسطين برگزار شد ، محسن رباني ها، عباس ميرهاشمي، اسعد نقشبندي و مجيد ناگهي ديدگاه‌هاي خود را در ميزگردي به‌طور مشروح بيان كردند.

در اين نشست كه هم‌زمان با برگزاري جشنواره عكس «كودك، آينه معنويت»، موضوع خود را به بررسي پيوندهاي آفاق ذهن و روان كودك با گستره‌هاي معنا، از دريچه دوربين‌هاي عكاسي و شيوه روايتگري اين فضاي معنوي اختصاص داده بود. ابتدا محسن ربانيها، صاحب‌نظر و كارشناس عكاسي، با اشاره به نكاتي از سيره پيامبر اكرم و در رابطه معنوي آن حضرت با كودكان به مواردي از شباهت‌هاي دوران كودكي، با اخلاق رسول خدا، پرداخت و ويژگي‌هايي از قبيل باور پذيري ، گذشت،‌ بخشش و آشتي ، شرم و حيا و نجابت ، مهرباني بي توقع و بدون منافع و... را از جمله اين موارد بر شمرد. وي خاطر نشان كرد: «زندگي شهري با همه پيچيدگي‌ها و تناقض‌هايش، كودكي را از انسان مي‌گيرد و اين تنها معنويت و دين است كه مي‌تواند آن قابليت فطري و معصوميت كودكانه را در انسان حفظ و بيداركند.»

در ادامه سيد عباس ميرهاشمي، دبير انجمن عكاسان و داور اين جشنواره، با بيان اهميت دنياي كودكي و تأثير آن در زندگي انسان تا پايان عمر يادآور شد: «درونمايه كودكي، معنويت است، اساساً كودك پديده‌اي ذاتاً معنوي است. وي گفت: «تلاش ما در اين جشنواره اين بوده كه جهتي به عكاسان داده شود تا به بازگويي اين دنياي دروني و ناشناخته تشويق شوند، چرا كه به‌جز معنويت ، چيز ديگري در كودكي نيست.» ‌آنگاه مجيد ناگهي با بيان اينكه عكاسي زماني اتفاق مي‌افتد كه تؤام با مطالعه، تأمل و نگاه باشد و عكسبرداري صرفاً ديدن و ثبت يك لحظه است تأكيد كرد: «كودك موجودي است غير مادي و هرچه راجع به آن مطالعه كنيم، قطعاً در يافتن اين پيوند موفق‌تر خواهيم بود تا طيف وسيع‌تري از گرايش‌ها و نگاه‌ها را در اين جشنواره پوشش دهيم و تنوع بيشتري را شاهد باشيم.» وي اظهار اميدوراي كرد كه اين جشنواره موفق به جا انداختن يك نگاه كاملاً تخصصي به مقوله عكاسي كودك شود.

گفتني است جشنواره عكس «كودك، آينه معنويت» در موزه هنرهاي معاصر فلسطين پذيراي عموم علاقه‌مندان خواهدبود.

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٨٦ - ١٦:١٤ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.