صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > طرح دو پيشنهاد جهاني توسط خالد مشعل در موزه هنرهاي معاصر فلسطين


 
  طرح دو پيشنهاد جهاني توسط خالد مشعل در موزه هنرهاي معاصر فلسطين
 

خالد مشعل، دبير سياسي جنبش حماس فلسطين، در موزه هنرهاي معاصر فلسطين كه ميزبان افتتاحيه نمايشگاه و كارگاه حماسه خرمشهر در نقاشي قهوه‌خانه‌اي و نيز مسابقه بين المللي كاريكاتور غزه بود حضور يافت و ضمن بازديد از اين موزه دو پيشنهاد جهاني خود را در راستاي توسعه طرح‌ها و اقدامات اين موزه به عنوان اصلي‌ترين كانون حفظ و نگهداري و اشاعه هنر مقاومت در ابعاد بين‌المللي عنوان كرد. در اين بازديد تنديس موزه فلسطين (نماد كبوتر صلح و آزادي) به وي اهدا شد.

به گزارش روابط عمومی موزه هنرهاي معاصر فلسطين، وابسته به فرهنگستان هنر، روز گذشته خالد مشعل، دبير سياسي جنبش حماس فلسطين، بلافاصله پس از بازگشت از ديدار با مقام معظم رهبري با هيئت همراه در موزه هنرهاي معاصر فلسطين حضور يافت و با شركت در مراسم گشايش كارگاه حماسه خرمشهر در آينه نقاشي قهوه‌خانه، از مسابقه بين المللي كاريكاتور غزه كه با مشاركت بي‌سابقه 65 كشور جهان در حال برگزاري است، بازديد كرد.

وي در بازديد از اين موزه با تحسين برانگيز خواندن اقدامات موزه فلسطين به عنوان جايگاه و پايگاهي بزرگ، اطمينان بخش و قابل اتكا براي همه هنرمندان حق طلب، آرمان‌خواه و عدالت‌جوي سراسرجهان و نيز شيفتگان مقاومت اسلامي، ‌دو پيشنهاد جهاني خود را به منظور گسترش رسالت‌هاي اين موزه در سطحي فراگيرتر اعلام كرد. وي پيشنهاد اول خود را مبني بر دعوت و فراخوان از همه هنرمندان حقيقت جوي دنيا در جهت نگاهي ديگر به فلسطين از منظر يك قضيه انساني و جهاني در هنر خود و ارائه آثاري ماندگار در اين عرصه مطرح كرد و در پيشنهاد دوم خود برپايي نمايشگاه در كشورهاي عربي، خاورميانه و كشورهاي اروپايي به صورت دوره‌اي و مستمر توسط اين موزه را عنوان داشت تا بدين ترتيب يك جبهه گسترده و واحد جهاني بر عليه صهيونيسم، نژادپرستي، نسل كشي، بنياد گرايي و مباني ضد بشري نظام سلطه بين المللي درعرصه هنر، ‌اعلام حيات كند.

خالد مشعل نمايشگاه بين المللي كاريكاتور غزه را بسيار تأثيرگذار و طرحي بسيار بزرگ ارزيابي كرد و با قدرداني از مسئولان موزه فلسطين و برپاكنندگان نمايشگاه، ابراز اميدواري كرد كه تصوير فاجعه بار رنج و مصيبت و نيز چهره شكوهمند و والاي استقامت و آزادگي ملت مظلوم فلسطين به صورت توأمان در آثار هنرمندان صاحب انديشه، آرمان و هويت سراسر دنيا هر چه صريح‌تر و مؤثرتر انعكاس يابد.

دبير سياسي جنبش حماس؛ با زيبا و پرمحتوا توصيف كردن نمايشگاه كاريكاتور غزه كه اكنون در موزه فلسطين به نمايش گذاشته شده است، خاطر نشان كرد: «اين نمايشگاه قطعاً حلقه‌اي از مبارزه عظيم و تاريخي مردم فلسطين در برابر جبهه متحد تجاوز و زورگويي از اسرائيل تا آمريكاست و هنرمندان حاضر در اين عرصه بي شك در صف مقدم پيكار با ظلم اشغالگران جاي گرفته‌اند.»

گفتني است موزه هنرهاي معاصر فلسطين هم‌اكنون هم‌زمان ميزبان دو نمايشگاه مسابقه بين المللي كاريكاتور غزه و كارگاه تخصصي حماسه خرمشهر در آينه نقاشي قهوه‌خانه (مكتب خيالي سازي) است.

در پايان اين بازديد، تنديس موزه هنرهاي معاصر فلسطين (نماد كبوتر صلح و آزادي) از طرف موزه هنرهاي معاصر فلسطين، به خالد مشعل اهدا شد.

 

   زمان انتشار: پنج شنبه ٩ خرداد ١٣٨٧ - ١٤:٢٣ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.