صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نمايشگاه خط سوم گشايش يافت


 
  نمايشگاه خط سوم گشايش يافت
 

 
نمايشگاه «خط سوم؛‌ با دست نوشته‌هاي نخواندني» محسن دايي نبي با حضورعلاقه‌مندان در يكي از سردترين روز‌هاي سال در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش يافت.

به گزارش روابط عمومي‌موزه هنرهاي معاصر فلسطين وابسته به فرهنگستان هنر، نمايشگاه «خط سوم؛ دست نوشته‌هاي نخواندني» محسن دايي نبي، در اين موزه گشايش يافت. اين نمايشگاه با وجود سرماي شديد هوا و در بارش برف با حضور اين هنرمند و بسياري از علاقه‌مندان به اين هنر، افتتاح شد.

نمایشگاه آثار خوشنویسی محسن دایی نبی با عنوان «خط سوم؛ دست‌نوشته‌های نخواندنی» با الهام از سخن معروف شمس تبریزی، عارف مشهور ایرانی و در پایان سالی که به عنوان مولانا نام‌گذاری شده است، گشایش یافت. این هنرمند که عضو انجمن خوشنویسان و دانش آموخته گرافیک است، آثار خود را در قالب سیاه مشق، که یکی از سنت‌های بصری و زیبایی شناسانه كهن در تاریخ خوشنویسی ایران است، ارائه کرده است. وی در این 40 اثر، با حذف ابعاد خوانشي و مفهومی، کوشیده تا به جنبه‌های ناشناخته‌تر و حيطه‌هاي کشف نشده‌ای از زیباشناسی بصری این هنر دست یابد. در آثار به نمايش در آمده در اين نمايشگاه، از طریق ترکیب بندی، کمپوزيسیون و نزدیک شدن هر چه بیشتر به ذات خالص و جوهره اصیل این هنر، فارغ از ارتباط آن با متن و نوشتار و التزام به درج شعر یا مفهوم خاصی، با تجربه‌ای منحصر به فرد و کم نظیر در این عرصه روبرو مي‌شويم. دایی نبی در آثار خود با مرکب مشکی و کاغذ سفید به دور از هرگونه جلوه تجسمی و بی هیچ رنگ و عامل بصری جذابیت بخش و شناخته شده، با نهایت سادگی، و در شيوه‌اي سهل و ممتنع كار مي‌كند. اين هنرمند سلوک و سماعی را در چرخش خطوط به نمایش می‌گذارد که از رهگذر یک طریقت معرفت و معنا در حقیقت این هنر حاصل مي‌شود. هنری که از سرچشمه‌های سنت، عرفان و آیین در این سرزمین سیراب شده است.

گفتني است اين نمايشگاه همه روزه تا 30 دي ماه پذيراي عموم علاقه‌مندان است.

 

   زمان انتشار: شنبه ٢٢ دی ١٣٨٦ - ١١:٣٩ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.