تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > جهاني شدن در زمينه هنر، يك نياز است


  گفتگو با دكتر سويم چيذر، مدير بخش صنايع تركيه:
  جهاني شدن در زمينه هنر، يك نياز است
 

 
در گفتگو با دكتر «سويم چيذر»، مدير بخش صنايع تركيه، وي جهاني شدن در زمينه هنر را يك نياز دانست.

خانم سويم چيذر، داراي مدرك دكتراي هنر از دانشگاه هنرهاي زيباي ازمير است و در حال حاضر استاد دانشگاه‌ هنرهاي زيباي تركيه، مدير بخش صنايع تركيه و عضو انجمن سراميك تركيه، مسكو و يونسكو است. سويم چيذر تا به حال در بسياري از نمايشگاه‌هاي شخصي و گروهي شركت كرده است. از فعاليت‌هاي ديگر وي مي‌توان به حضور در چندين كارگاه بين‌المللي سراميك و شركت در دوسالانه‌هاي بين‌المللي اشاره كرد. وي در حال حاضر داراي وب سايت مستقل براي معرفي هنر سراميك تركيه است. با سويم چيذر درباره وضعيت هنرمندان سراميك كشور تركيه و راه‌هاي تعامل هنرمندان ايران با هنرمندان آن كشور گفتگو كرده‌ايم كه در ادامه مي‌خوانيد.

- فرهنگستان هنر، در زمينه هنر سراميك، از چه طريق مي‌تواند با انجمن‌هاي معتبر سراميك تركيه تعامل داشته باشد؟

اولين چيزي كه توصيه مي‌كنم، اين است كه فرهنگستان هنر بهتر است با انجمن سراميك تركيه و فدراسيون سراميك‌هاي تركيه ارتباط برقرار كند. البته من مقررات اين انجمن‌ها را به طور كامل نمي‌دانم. اما تا آنجا كه در جريان هستم، مسايل گمركي و بروكراسي اداري، مشكلاتي در زمينه تعاملات ايجاد مي‌كند، چرا كه در دو نمايشگاهي كه در تركيه برگزار شد و در آن كشورهاي مقدونيه و بلغارستان شركت كرده بودند، با مشكلات زياد اداري و گمركي مواجه شديم كه كمي‌دست و پا گير بود. توصيه من اين است كه از طريق وزارت فرهنگ و هنر تركيه، براي تعاملات بيشتر با فدراسيون‌هاي سراميك تركيه، اقدام كنيد. شايد از اين بوروكراسي‌هاي اداري كه در تركيه هست كمي‌در امان بمانيد.

- با توجه به حضور شما در نشست‌هاي فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي‌ايران، جايگاه فرهنگستان هنر را در اشاعه فرهنگ و هنر سنتي چگونه مي‌بينيد؟

فرهنگستان هنر محققاً در نشر فرهنگ و هنر تأثيرگذار است. اما اعتقاد من بر اين است كه هنر مقوله اي است كه نمي‌توان آن را مرزبندي كرد و حصاري به دور آن كشيد و گفت كه اين هنر مربوط به كدام كشور است يا حتي مربوط به كدام ارگان؛ چرا كه هنر محصول كليه جوامع است. ‌اما اشاعه هنر از سوي فرهنگستان هنر بي شك بر روند رشد آن در ايران تأثيرگذار بوده است. اما بحث من اين است كه ماندن در يك حوزه، و هنر را به يك سازمان محدود كردن، باعث از بين رفتن فرهنگ مي‌شود. چرا كه ارتباط، براي شكوفايي هنر و فرهنگ لازم است. ما هم دوست داريم و سعي‌مان بر اين است كه ارتباطاتمان را در زمينه فرهنگ و هنر برقرار كنيم و وسعت دهيم. اين روزها در سراسر جهان صحبت از جهاني شدن در همه زمينه‌‌هاست. اما به اعتقاد من بيشتر از هر زمينه‌اي جهاني شدن بايد در زمينه هنر، اتفاق بيفتد. چرا كه امكان جهاني شدن در بسياري از مقوله‌هاي انساني امكان پذير نيست. اما هنر حد و مرزي ندارد و جهاني شدنش به اعتقاد من يك نياز است.

- اتفاق خوبي كه در تركيه رخ داده اين است كه هنرهاي سنتي اين كشور به دانشگاه‌ها راه يافته است. براي اينكه در تركيه،هنرهاي سنتي آكادميك و دانشگاهي شود، چه مسيري طي شده است؟

از حدود سي سال پيش هنرهاي سنتي، با حمايت سيستم حاكم و حكومتي تركيه به جريان آكادميك و دانشگاه‌هاي هنر تركيه راه پيدا كرد. راهيابي هنرهاي سنتي به دانشگاه و جريان آكادميك، در واقع در نتيجه سياست‌هاي دولت و تشويق و پشتيباني سياسيون در سيستم حاكم بر تركيه و در واقع حكومت آنجاست. اين جريان هم اكنون نيز روند خوبي را طي مي‌كند و به نظر من به سمت تكامل و ارتقاء پيش مي‌رود. مؤسسات و دانشگاه‌ها هميشه، توان هدايت ذهن دانشجويان و مردم را به سمت و سوي خاص دارند. در تركيه نيز همين آكادميك شدن هنرهاي سنتي، توانسته اذهان مردم و همچنين هنر هنرمندان را به سوي مباني سنتي هنر برگرداند. اما به هر روي هنر را نمي‌شود در تكرار نگه داشت. چرا كه هنر محكوم به تغيير است و نمي‌شود بر يك گونه هنري مثلاً هنرهاي سنتي در جامعه هنري تأكيد تكرار گونه داشت. امروزه همه چيز حتي آثار هنرهاي سنتي و قديمي‌تر، علمي‌تر شده و پرداختن به هنرهاي سنتي نيز يك علم با قواعد و مقررات خاص خودش است. آنچنانكه وقتي مي‌خواهيم در زمينه هنرهاي سنتي فعاليتي را آغاز كنيم، از تمام رشته‌ها از مهندس‌هاي شيمي‌ و كشاورزي گرفته تا باستان‌شناسان و تاريخ‌دانان جمع مي‌شوند و در آن زمينه تصميم مي‌گيرند. تأكيد شخصي من اين است كه هنر امري شخصي است، فعاليت مجامع و فرهنگستان‌ها و دانشگاه‌ها مي‌تواند در روند هنر مؤثر باشد، اما نشان دادن هنر و بروز آن در هنرمند از همه چيز مهم‌تر است.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٢١ آذر ١٣٨٩ - ١٠:٤٦ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.