صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > فرهنگستان هنر به عنوان مرجع هنري كشور شناخته شد


  در جلسه مشترك مسئولان فرهنگستان هنر و كميسيون ملي يونسكو :
  فرهنگستان هنر به عنوان مرجع هنري كشور شناخته شد
 

 
در جلسه مشترك مسئولان فرهنگستان هنر و كميسيون ملي يونسكو در ايران مقرر شد، اين كميسيون، برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مربوط به حوزه هنر را، از طرف فرهنگستان هنر، به عنوان مرجع هنري، استعلام كند.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، روز سه‌شنبه، 25 خرداد ، جلسه مشتركي ميان مسئولان فرهنگستان هنر و مسئولان كميسيون ملي يونسكو در ايران تشكيل شد. در اين جلسه محمد رضا سعيد آبادي، دبير كل يونسكو در ايران، علي معلم دامغاني، رييس فرهنگستان هنر، هادي سعيدي كياسري، معاون هنري و امور بين الملل فرهنگستان هنر، مينو حسينيان، مدير روابط عمومي كميسيون ملي يونسكو و سجاد محمد يارزاده، رييس مركز هنر پژوهي نقش جهان حضور داشتند.

در آغاز اين جلسه، با توجه به نام‌گذاري سال 2010 توسط يونسكو به سال «تقارب فرهنگ‌ها» مقرر شد، فرهنگستان هنر و كميسيون ملي يونسكو همكاري مشترك در ارتقاي دانش متقابل در زمينه تنوع فرهنگي، قومي زباني و ديني داشته باشند همچنين به ايجاد چارچوبي براي ارتباط مشترك بين تمام فرهنگ‌ها بپردازند. تقويت آموزش كيفي و ايجاد ظرفيت‌‌هاي ميان فرهنگ‌ها و ظرفيت‌ساز‌ي‌هاي ميان فرهنگي و توسعه گفتمان براي توسعه پايدار از ديگر مواردي بود كه براي رسيدن به تقارب فرهنگ‌ها به آن پرداخته شد.

همچنين مقرر شد كميسيون ملي يونسكو برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مربوط به حوزه هنر را از طرف فرهنگستان هنر، به عنوان مرجع هنري، استعلام كند.

علاوه بر اين به تصويب رسيد، مراكز مطالعاتي و تحقيقات هنر ايراني- اسلامي از طرف فرهنگستان هنر به يونسكو جهت ثبت، ارائه شود.

همچنين در اين جلسه مقرر شد، شخصيت‌هاي فرهنگي و هنري ايران توسط فرهنگستان هنر به يونسكو براي نام‌گذاري جوايز پيشنهاد شود.

معرفي كتاب‌هاي شاخص در زمينه فرهنگ و هنر از سوي يونسكو براي همكاري در زمينه ترجمه و چاپ به فرهنگستان هنر از ديگر مواردي بود كه در اين جلسه به تصويب رسيد.

در ادامه جلسه مقرر شد، در زمينه آموزش هنر، تجارب كشورهاي عضو يونسكو از طريق كميسيون يونسكو در ايران در اختيار فرهنگستان هنر قرار گيرد.

همچنين مصوب شد، آيين نامه‌ و معيار‌هاي سنجش نخبگان هنري كشورهاي عضو يونسكو به خصوص كشورهاي شرقي توسط كميسيون شناسايي و در اختيار فرهنگستان هنر قرار گيرد.

تبادل برنامه‌هاي كوتاه مدت و بلند مدت فرهنگستان هنر و كميسيون ملي يونسكو از ديگر مواردي بود كه به تصويب رسيد تا به تناسب پتانسيل‌ها ظرفيت و امكانات في مابين و نحوه مشاركت در برنامه‌ها، اعلام شود.

در پايان اين جلسه تشكيل كارگروه علمي- اجرايي مشترك براي عملياتي كردن مصوبه‌هاي فوق به تصويب رسيد.

 

   زمان انتشار: سه شنبه ١٥ تير ١٣٨٩ - ٠٧:٤١ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.