صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > جلد اول «آجرستان» در دسترس پژوهشگران حوزه معماری قرارگرفت


 
  جلد اول «آجرستان» در دسترس پژوهشگران حوزه معماری قرارگرفت
 

جلد اول مجموعه مقالات آجرستان؛ همایش آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران، به همت موسسۀ تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) وابسته به فرهنگستان هنر، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، جلد اول مجموعه مقالات آجرستان (دفتر دزفول)، به کوشش مهدی مکینژاد، دبیر علمی همایش آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران، در دسترس پژوهشگران حوزه معماری قرار گرفت.

در مقدمه این کتاب به قلم دبیرعلمی همایش مذکور آمده است: « اگرچه آجر فراگیرترین و در دسترس‌ترین ماده ساختمانی در ایران بوده است، کاربرد و ظهور و بروزش در شهرها و دوره‌های مختلف تاریخی متفاوت و گوناگون بوده است. یقینا معماران دزفولی در شناخت، استفاده فنی و هنری از آجر، جزو سرآمدان بوده‌اند. برای معماران و بنایان دزفولی، آجر فقط یک تن‌پوش ساده و پرکننده جرزهای خانه‌ها و کاشانه‌ها نبوده است. آجر و آجرکاران دزفولی به ترکیبی از عشق، مهارت و هنر دست یازیده‌اند و هر قطعه آجر برای خودش شخصیت و ارزش دارد.»

مکی‌نژاد، در بخش دیگری از این نوشتار در مورد همایش ملی «آجر و آجرکاری در معماری ایران» و همچنین پیش‌همایش دزفول چنین به تحریر آورده است: «فرهنگستان هنر در سال 1395 همایش ملی «آجر و آجرکاری در معماری ایران» را به منظور شناخت و تحقیقات تخصصی در این حوزه برگزار کرد. همایش اصلی در تهران و دوپیش‌همایش در دزفول و کرمان برگزار گردید. پیش‌همایش دزفول به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی و حمایت همه‌جانبه فرماندار محترم و همدلی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه جندی‌شاپور و با حضور گرم استادان، دانشجویان، استادکاران و اهالی فرهنگ و هنر دزفول، با نظم، کیفیت و هماهنگی شایسته‌ای برگزار گردید و استقبال مخاطبان از سخنرانی‌ها و برنامه‌های جنبی آن بسیار چشمگیر بود.»

مجموعه مقالات آجرستان؛ همایش آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران با 12 مقاله بسیط و تخصصی در حوزه معماری و با شمارگان 1000 نسخه، در 284صفحه و با قيمت 37 هزار تومان توسط مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) عرضه مي‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند اين كتاب را از كتاب‌فروشي فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر(ع)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1550 تهيه کنند.

 

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٢٠ آبان ١٣٩٧ - ١٠:٤٦ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.