صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ميراث، دعوت بشر از بدعت به ابداع است


  رييس فرهنگستان هنر در نشست نقش و جايگاه آثار و مفاخر :
  ميراث، دعوت بشر از بدعت به ابداع است
 

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در نشستي كه در مركز آثار مفاخر ملي ايران با موضوع «نقش و جايگاه آثار و مفاخر فرهنگي با تمدن نوين اسلامي» برگزار شد، محمدعلي معلم دامغاني ، رييس فرهنگستان هنر، سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حميد شاه‌آبادي معاون هنري وزير ارشاد، حجت‌الاسلام جواد ادبي، رييس انجمن مفاخر ملي ايران به همراه تني چند از هنرمندان و نويسندگان كشورهايي چون ايتاليا، روسيه، انگلستان و هندوستان حضور داشتند.

رييس فرهنگستان هنر، سخنان خود را درباره انديشه ايرانيان براي صيانت از ميراث فرهنگي، آغاز كرد و اظهار داشت : انسان‌ها در هر سرزميني که زندگي کنند مسلماً ميراث‌دار نياکان خود هستند و بديهي است که خود نيز در طي زمان بر آن ميراث خواهند افزود. ايرانيان مانند ديگر ملل کوشيده‌اند که ميراث فرهنگي و تمدني خود را حفظ و صيانت كنند.

وي افزود: از آن‌جا که پيامبر اکرم (ص) خواستار صلح و سعادت براي جهانيان بودند، ما نيز به عنوان پويندگان راه آن حضرت براي بشريت چيزي جز صلح و سعادت نمي‌خواهيم، همان‌طور که نياکان ما نيز اين آرزو را داشتند.

رييس فرهنگستان هنر اظهار كرد: انقلاب اسلامي ايران ذاتاً انقلابي فرهنگي است و ما با نوآوري و تجدد مخالف نيستيم؛ ولي در زمينه عقايد ديني خود پايداريم؛ اما نام‌آوران اين نوآوري و بدايع دو گونه هستند؛ يا اهل ابداع هستند يا بدعت‌گذارند. گريز ما از بدعت‌گذاري به ابداع است و ميراث ما اين است که بشر را از بدعت به ابداع دعوت کنيم. شعر، حکمت، علم و همه شئونات ما در تحقق اين معني است.

سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ا رشاد اسلامي نيز درباره تبليغات غرب براي منفي جلوه دادن انقلاب اسلامي ايران سخن گفت و اظهاركرد: نام ايران از ديرباز همواره در طول تاريخ با علم، فرهنگ، دانش و هنر عجين بوده است؛ اما با پيروزي انقلاب اسلامي، غرب بويژه آمريکايي‌ها، کوشيده‌اند که از ايران چهره‌اي متفاوت به دنيا معرفي کنند و نام ايران را با تبليغات رسانه‌اي خود تداعي‌گر نام جنگ، سلاح‌هاي نظامي، خشونت و درگيري در دنيا جلوه دهند. اما واقعيت اين است آن‌چه که در آموزه‌هاي ديني ما و آثار بزرگان و فرهيختگان اين مرز و بوم مانند فردوسي، عطار، خيام، مولوي، سعدي، حافظ و ... آمده، مقولات ارزشمندي چون مهر، محبت، دوستي، صفا، صميميت و عاطفه است که در آداب و رسوم ما تجلي يافته است.

وي در همين زمينه ادامه داد: بر اساس اسناد و مدارک تاريخي، ايران طي صد سال گذشته به هيچ کشوري حمله نکرده است. اگر جنگي هم بين اين کشور با ساير کشورها درگرفته، فقط بر اساس دفاع از سرزمين، عزت و کرامت ايرانيان بوده است. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: پيام انقلاب و امام (ره) ما، پيام صلح، دوستي، آرامش و ارتباط صميمانه با مردم دنيا بوده و اين ارزش‌هاي انساني در هنر و ادبيات ما نيز تجلي يافته است.

حسيني تصريح كرد: ما در هر ديداري که تاکنون با وزاري فرهنگ کشورهاي مختلف داشته‌ايم و يا در هر کشوري که حضور پيدا کرده‌ايم، برپايي برنامه‌هاي موسيقي، فيلم، تئاتر، نمايشگاه‌هاي کتاب و آثار هنري با استقبال مردم و اهل علم و تفکر مواجه بوده است و همگان تحت تأثير اين احساس و عاطفه قرار گرفته‌اند و خود با مقايسه‌اي اجمالي دريافته‌اند که تبليغات غرب در مورد ايران چه ميزان با واقعيت انطباق دارد. از اين‌روست که غرب بويژه آمريکايي‌ها علاقه ندارند ما از لحاظ فرهنگي حضوري فعال در جهان داشته باشيم.

وي متذكر شد: ما به سياستمداران و دولت‌مردان غرب اميدي نداريم؛ ولي به انديشمندان، نويسندگان و هنرمندان و شاعران آنان بسيار اميدوار هستيم که با برقراري ارتباط و ايجاد تعامل، واقعيت‌هاي ايران را به خوبي بازگو کرده و شما نيز در بازگشت به وطن خود و تعاملي که با انديشمندان ايراني برقرار کرده‌ايد، درباره ايران، فرهنگ، تاريخ و آداب و رسوم ايرانيان بيش‌تر صحبت کنيد و به عنوان ارمغان سفر خود از آن‌ها ياد كنيد.

در اين نشست همچنين محمدجواد ادبي، رييس انجمن آثار و مفاخر فرهنگينيز در سخناني اظهار داشت: اگر بخواهيم از خيام، حافظ و سعدي تا شخصيت‌هاي دوران معاصر نقش و نگاري را مشاهده کنيم، در انجمن آثار و مفاخر فرهنگي ايران مي‌بينيم و اگر بخواهيم ايران امروز را در يک نماي فرهنگي بر پايه انديشمندان امروز بازشناسي کنيم، باز هم به انجمن آثار و مفاخر فرهنگي مي‌رسيم.

پاتريک رينگنبرگ از دانشگاه لوزان سوييس، ويجي بابو کومار از دانشگاه عثمانيه حيدرآباد هندوستان، سرگئي کوزين از دانشگاه سن پترزبورگ روسيه و آنتونيو بينکيني، رييس مركز موسيقي سنتي ايتاليا، هم در اين نشست به بيان اظهاراتي پرداختند.

در بخش ديگري از مراسم، موسيقي سنتي ايتاليا توسط گروهي از موزيسين‌هاي کشور ايتاليا از جمله «روبرتو دسانتيس»، «ادگار» و «لوکومار کوناتو» اجرا شد.

 

   زمان انتشار: شنبه ٢٦ فروردين ١٣٩١ - ٠٨:٢٦ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.