صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > کتاب مجموعه مقالات نقش و نقشبند؛ منتشر شد


 
  کتاب مجموعه مقالات نقش و نقشبند؛ منتشر شد
 

مجموعه مقالات نقش و نقشبند، شرح احوال و آثار غیاث¬الدین علی نقشبند یزدی زیر نظر معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان هنر، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، مجموعه مقالات نقش و نقشبند، شرح احوال و آثار غیاث­الدین علی نقشبند یزدی به کوشش منیژه کنگرانی و زیر نظر معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان هنر، منتشر شد.

در مقدمه کتاب آمده است: «شکوه و اوج پارچه­بافی در ایران به دوره صفوی بازمی­گردد. کارهای تولید­شده در این دوره منجر به آن شد که نام هنرمندان بافنده چون سایر هنرمندان بر آثارشان نقش بندد. از برجسته­ترین استادان و هنرمندان این فن ظریف که ثبت نامش بر منسوجات، هنر ایران را بلندآوازه کرد، باید از غیاث­الدین علی یزدی نام برد که به واسطه تبحرش در طراحی نقوش به «نقشبند» شهرت یافت.»

به رغم نقش و جایگاهی که غیاث­الدین علی یزدی در اعتلای هنر بافندگی در ایران و جهان داشته، دریغ که تا کنون تلاشی برای شناسایی و گردآوری و چاپ مجموعه آثارش انجام نپذیرفته­است. معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان هنر کوشید با برگزاری هم­اندیشی «نقش و نقشبند» در فرهنگستان هنر، یاد این هنرمند ارجمند و میراث گرانقدری که بر جای گذاشته، پاس داشته­شود تا الگویی برای نسل ایران امروز و زمینه­ای برای تحقق و پژوهش هنری به­ویژه برای دانشجویان و پژوهشگران عرصه پارچه و منسوجات فراهم آورد. این کتاب نیز در همین راستا به تازگی به همت موسسه متن منتشر شده است.

این کتاب با شمارگان 1000 نسخه در 202 صفحه و با بهای 30 هزار تومان توسط مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری(متن) عرضه می­شود. علاقه­مندان می­تواند این کتاب را از کتاب­فروشی فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولی­عصر، پایین­تر از چهارراه طالقانی، شماره 1550 تهیه کنند.

 

 

 

   زمان انتشار: سه شنبه ١ آبان ١٣٩٧ - ١٢:٣٠ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.