صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ديوارهاي صبا ميزبان 110 اثر چاپ دستي از 36 هنرمند معاصر


 
  ديوارهاي صبا ميزبان 110 اثر چاپ دستي از 36 هنرمند معاصر
 

صبا با گشايش نمايشگاه گروهي از آثار هنرمندان چاپ دستي با عنوان «چاپ، دستي، امروز» روايتي جديد از اين هنر کهن را با زبان هنر معاصر بر روي ديوار برد تا علاقه‌مندان نظاره گر سير تکامل اين شاخه هنري در ايران شوند.
  به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نگارخانه خيال موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر روز گذشته با گشايش نمايشگاه گروهي «چاپ، دستي، امروز» ميزبان 110 اثر از 36 هنرمند معاصر شد که با حضور هنرمندان به نام اين شاخه هنري رونقي ديگر يافت.
در اين نمايشگاه مي‌توان شاهد آثاري با تکنيک‌هاي متنوعي چون حکاکي نقاشي، حکاکي چوب، سيلک اسکرين، فتو اسکرين، اچينگ، آکواتينت، دراي پوينت، کالکوگرافي، مزوتينت خلق شده‌اند. آثاري که در ميان نام خالقان آن‌ها مي‌توان شاهد اسامي همچون«ثميلا امير ابراهيمي، رضا بانگيز، عبدالحميد پازوکي، ابراهيم حقيقي، مهرداد خطايي، همايون سليمي، بهزاد شيشه گران، پروين هاني طبايي، جلال الدين سلطان کاشفي، بابک گرمچي، حسين والامنش، احمد وکيلي، رضا هدايت و ...» بود.
فيگورهاي انتزاعي، پرتره، نمادها و سمبل‌هايي که شايد شبيه آن‌ها را در مُهرها سراغ داشته باشيم بيشترين موضوع کارها را به خود اختصاص داده‌اند.
رضا بانگيز که سه اثر را در اين نمايشگاه در معرض ديد عموم گذاشته در اين خصوص مي‌گويد: «بايد توجه داشته باشيم، اثري قابل تقدير است که براي اولين بار يک موضوع را مد نظر قرار داده باشد. کپي کردن از روي آن اثر تا جايي مي‌تواند پاسخگوي نياز هنرمند باشد که دست او براي خلاقيت‌هاي بعدي باز شود نه آنکه تا پايان راه هنري خود به کپي کردن آثار ديگران ادامه دهد.»
 جلال الدين سلطان کاشفي نيز معتقد است: «حضور اساتيد يک رشته هنري در کنار هم و به نمايش گذاشتن آثار آن‌ها بسيار ارزشمند است. از اين طريق مي‌توان با تکينيک‌هاي مختلف يک هنر آشنا شد و از لحاظ فرهنگي و ارزش‌هاي اجتماعي نيز مي‌تواند تاثير بسزايي داشته باشد.»
بنابر اين گزارش چاپ‌هاي روي فلز که بخش عمده‌اي از اين نمايشگاه را به خود اختصاص داده‌، خطوط پويا و گوناگون را با پاساژهاي آهنگين ترکيب كرده تا بتوانند سطوحي غني را بوجود آورند که نشانگر داستان درگيري‌هاي هنرمند با کليشه و موضوع مربوطه باشد. 
در بسياري از چاپ‌ها، «نور» عنصر گيرا و جذاب است که از آن براي تبديل موضوع از يک مفهوم عادي و معمولي به عنصري والا، تحسين برانگيز و اسرار آميز استفاده شده. کيفيت‌هاي گرافيکي و نقاشانه‌اي که در چاپ‌هاي ريليف و سريگرافي ديده مي‌شود به اين نمايشگاه توازن داده و طيف گسترده و کاملي را که چاپگران معاصر ايراني به آن دست يافته‌اند آشکار مي‌کند.
در نمايشگاه گروهي «چاپ، دستي، امروز» از هر هنرمند سه اثر به نمايش گذاشته شده که به نوعي نشان دهنده روند کار هنري اوست. هنرمند با تکنيک‌هاي مختلف چاپ به هر موضوعي پرداخته و دغدغه هاي ذهن خود را بر روي بوم آورده و به مخاطب ارائه کرده است.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه به خيابان ولي عصر(عج)، خيابان طالقاني‌، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره ۱۲۵ مراجعه كنند. اين نمايشگاه تا اول تير همه روزه بجز ايام تعطيل، از ساعت 10 لغايت 19، ميزبان عموم بازديدکنندگان خواهد بود. 

   زمان انتشار: چهارشنبه ١٠ خرداد ١٣٩١ - ١٥:١٩ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.