صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > هم‌انديشي نقش و نقش‌بند


  معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر برگزار مي‌كند:
  هم‌انديشي نقش و نقش‌بند
 

 هم‌انديشي «نقش و نقش‌بند» كه به بررسي آثار و احوال غياث‌الدين علي نقش‌بند يزدي اختصاص دارد، روز دوشنبه 13 آذر در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، هم‌انديشي «نقش و نقش‌بند» كه فراخوان آن در تابستان 1396 منتشر شد، با ارائه مقالات و سخنراني در خصوص اين طراح و بافنده چيره دست ايراني در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

غياث‌الدين علي نقش‌بند يزدي، يكي از برجسته‌ترين و مشهورترين استادان هنر نساجي در عصر صفوي است. وي افزون بر آنكه شاعري خوش قريحه بود، نقاش و نقش‌بندي توانا و بافنده‌اي چيره‌دست و صاحب سبك نيز به شمار مي‌رفت كه نه تنها باعث اعتلاي هنر پارچه‌بافي ايران شد؛ بلكه در بلند آوازه ساختن منسوجات ايراني در دنيا سهمي مهم داشت. چنان‌كه در منابع تاريخي ذكر شده آثار ارزندۀ وي به عنوان پيشكش و خدمت به بزرگان مملكت و پادشاهان ديگر كشورها اهدا و يا توسط سفرای خارجي خريداري مي‌شد. آثاري كه امروزه زينت بخش بسياري از موزه‌هاي دنياست. خواجه غياث‌الدين كه مسئوليت ادارۀ كارگاه‌هاي بافندگي سلطنتي عصر شاه عباس را بر عهده داشت، خانواده‌اي هنرمند پرورش داد كه ساليان طولاني خدمتگزار جامعۀ ايراني بودند. شهر يزد در آن دوره با وجود خواجه غياث الدين نقش‌بند و فرزندان و نوادگان هنرمند او، مركز مهم نساجي ايران شد و با حضور آنها هنر نساجي اعتلا يافت و رونق و شهرت منسوجات ايراني عالم‌گير شد.

اين هم‌انديشي روز دوشنبه، 13 آذرماه 1396، ساعت 14 برگزار مي‌شود.

 

 

   زمان انتشار: سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦ - ٠٧:٢٦ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.